kpb

Skąd dokąd

tytuł oryginalny: In the Rearview

reżyseria: Maciej Hamela

czas trwania: 85 min.
produkcja: Polska/Francja/Ukraina 2023
język: francuski, ukraiński, polski, rosyjski, angielski
napisy: polskie, angielskie
in French, Ukrainian, Polish, Russian and English with Polish and English subtitles
info: Ukraina! 8. Festiwal Filmowy

Millennium Docs Against Gravity 2023: Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagroda za Najlepszy Film Polski
Orły 2024 - nominacje: Najlepszy film dokumentalny (Maciej Hamela)


Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

Skąd dokąd to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

| A Polish van traverses the roads of Ukraine. On board, the driver-director and evacuated people, following the Russian invasion. The vehicle becomes a fragile and temporary refuge, a zone of confidences of exiles.

Prezentowany w ramach Ukraina! 8. Festiwal Filmowy.

Wcześniej w ramach Conrad Festival 2023.

Bookmark and Share