kpb

Barwy granatu (Kwiat granatu)

tytuł oryginalny: Sayat Nova

reżyseria: Siergiej Paradżanow
aktorzy: Sofiko Chiaureli, Melkon Alekian, Vilen Galustian, Georgi Gegechkori, Hovhannes

czas trwania: 79 min.
produkcja: ZSRR 1969
język: armeński
napisy: polskie
in Armenian with Polish subtitles
info: Conrad Festival

Wypełniony malarskimi kadrami film Barwy granatu to biografia ormiańskiego wędrownego poety Sajat-Nowy. Ekranowe losy głównego bohatera podzielone są na poszczególne etapy życia: dzieciństwo, młodość spędzoną na dworze gruzińskiego króla Herakliusza II, śmierć w klasztorze.

Film Barwy granatu snuje opowieść iście tragiczną. Zakazana miłość poety do córki króla zmusza go do opuszczenia dworu i życia w odosobnieniu, które zostaje gwałtownie przerwane przez najazd perskiego szacha.

Barwy granatu
to wspaniała seria poetyckich obrazów, wypełnionych rozmaitymi symbolami i alegoriami odwołującymi się do ormiańskiej tradycji i kultury. Ten niesamowity, mistyczny i zdecydowanie odbiegający od dominującej ideologii film wzbudził oburzenie władz ZSRR, które zakazały wyświetlania produkcji, a reżysera skazały na pięć lat więzienia. Dopiero w 2014 roku Barwy granatu udało się zaprezentować w pełnej krasie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Londynie. W filmie wystąpiła gruzińska aktorka Sofiko Cziaureli, która wielokrotnie współpracowała z Paradżanowem i była uważana za jego muzę.

Film prezentowany w wersji po rekonstrukcji cyfrowej. Cyfrowa renowacja przeprowadzona przez The Film Foundation's World Cinema Project we współpracy z Cineteca di Bologna.

| The Color of Pomegranates remains Sergei Parajanov’s richest work: a poetic fantasy on the life of the 18th century Armenian poet troubadour (ashugh) Sayat-Nova, who wrote poems in three languages: Armenian, Azerbaijani, and Georgian. His songs are still performed in the Caucasus today.

Prezentowany w ramach Conrad Festival 2023.

Bookmark and Share