kpb

Wszyscy ludzie prezydenta

tytuł oryginalny: All the President's Men

reżyseria: Alan J. Pakula
aktorzy: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden

czas trwania: 138 min.
produkcja: Stany Zjednoczone 1976
premiera: 1976-04-05
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: 100 lat Warner Bros.

To kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara®.

Kampania wyborcza w 1972 roku w Ameryce. Bliski reelekcji prezydent Richard Nixon udziela przyzwolenia, aby jego administracja podjęła działania niezgodne z prawem i podłożyła podsłuchy w siedzibie demokratów w budynku biurowym Watergate. Operacja kończy się wpadką pięciu włamywaczy, lecz sprawa zostaje wyciszona i Nixon obejmuje drugą kadencję na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Bob Woodward i Carl Bernstein, dwaj dziennikarze piszący serię artykułów o aferze dla dziennika The Washington Post, podejmują żmudne reporterskie śledztwo, by wyjaśnić kulisy tej sprawy. Parę dziennikarzy różni wiele: Bernstein jest typem bezczelnego, szybkiego w działaniu narwańca, zaś Woodward chłodnym profesjonalistą. Obaj nie do końca zdają sobie sprawę z wagi odkryć, których dokonują.

Film w reżyserii Alana J. Pakuli jest klasycznym thrillerem politycznym, który ukazuje wielką politykę oraz panującą w niej korupcję i żądzę władzy. Narracja została podporządkowana metodzie szczegółowego, dziennikarskiego śledztwa, dlatego nieustannie pojawiają się nowe nazwiska, daty, numery telefonów, nieoczekiwanie zbiegają się tropy, weryfikowane są podejrzenia, domysły, oskarżenia... Dzięki temu widz obcuje z pracą reporterów "od kuchni", obserwuje ich warsztat, poszukiwanie źródeł, manipulowanie rozmówcami oraz drobne kłamstwa. Atmosferę filmu współtworzą przemyślane zdjęcia oraz nierówne tempo, wzrastające w chwilach odkrywania kolejnych rewelacji lub wstrzymane na czas odsłuchiwania nagrań z Watergate. Portrety głównych bohaterów wzbogacają sceny, które ukazują ich życie prywatne oraz relacje z przełożonym. 

Opis za: Adam Wyżyński - sfp.org.pl

Bookmark and Share