kpb

63. KFF: Konkurs Polski 8: Bóg się rodzi + Zapach ziemi + Misie polarne + Meduzy + Ballada Kyczejewska + Wyraj


info: 63. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS POLSKI 8 | POLISH COMPETITION 8 (92')


BÓG SIĘ RODZI | GOD IS BORN
(Piotr Szczepański) PL 2023, 6’ | D
Kadr z filmu Bóg się rodzi
Lato 2022. Gorący, sierpniowy dzień. Na polskiej wsi trwają żniwa. Kolejne etapy zbioru zbóż przebiegają jak co roku. A jednak tego lata pojawi się niespodziewana puenta. Ta zaledwie sześciominutowa miniatura filmowa to zaskakujące spojrzenie na wielopłaszczyznowy kryzys spowodowany między innymi wojną w Ukrainie. W formie kontemplacyjnego kina obserwacyjnego twórcom udaje się uchwycić to, w jaki sposób globalne przemiany wpływają na lokalną społeczność oraz jej mikroświat. A to właśnie tam toczy się prawdziwe, niezmanipulowane przez media, życie.

Po seansie w poniedziałek, 29 maja odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Piotr Szczepański (reżyser)


ZAPACH ZIEMI | SMELL OF THE GROUND
(Olivia Rosa) PL 2023, 8’ | A
Kadr z filmu Zapach ziemi
Jaki byłby świat bez człowieka? Od ujęć dzielących się komórek, organicznych kształtów i roślinnych krajobrazów przenosimy się do opuszczonego miasta. Zamknięte kawiarnie, leżaki, na których nikt nie siedzi, opustoszałe parkingi zdają się sugerować nadciągającą apokalipsę. Surowe, minimalistyczne przestrzenie oraz przypominająca syrenę alarmową ścieżka dźwiękowa potęgują atmosferę końca świata. Wygląda na to, że w tym sterylnym świecie nie ma już życia, ale czy na pewno? Adaptacja wiersza Sary Teasdale „There will come soft rains” z 1918 roku, ukazująca wizję natury po wyginięciu ludzkości.

Po seansie w poniedziałek, 29 maja odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Olivia Rosa (reżyserka)
Robert Sowa (Produkcja)


MISIE POLARNE | POLAR BEARS
(Bartek Stankiewicz) PL 2023, 20’ | F
Kadr z filmu Misie polarne
Mocne i precyzyjne chwyty, pełna koncentracja, pot, koc i rowerek. Bez taryfy ulgowej. Dwóch braci i dwie ścieżki życia, które przecinają się jednego wieczora, niezwykle ważnego dla młodszego z nich. Kuba przygotowuje się do swojej pierwszej półzawodowej walki zapaśniczej. W ciągu kilkunastu godzin musi zrzucić cztery kilogramy. To jest wykonalne, choć wymaga nie lada poświęcenia. Niespodziewanie z pomocą przychodzi mu starszy brat. Jego intencje nie są jednak do końca czyste, a Kuba staje przed dylematem, który zaważy nie tylko na jego karierze sportowej, ale i na relacjach rodzinnych. Zdyscyplinowane kino, zrealizowane z realistycznym sznytem. Daje poczucie, że trenujemy razem z Kubą i wraz z nim musimy podjąć decyzję, co dalej.

Po seansie w poniedziałek, 29 maja odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Bartek Stankiewicz (reżyser)


MEDUZY | MEDUSAS
(Ola Szmida) PL 2023, 8’ | A
Kadr z filmu Meduzy
Ręce do góry, to jest napad! – mogłyby krzyknąć dwie kobiety, ubrane w nikaby, z okularami przeciwsłonecznymi, które postanowiły okraść bank. Jednak bez słowa zabierają pieniądze, wsiadają do niebieskiego kabrioletu i rzucają się do ucieczki przed policją. Ta historia tylko zaczyna się jak podkręcona wersja Thelmy i Louise, bo zmierza do zupełnie innego, zaskakującego finału. Przypominająca teledysk, osadzona w świecie kolorowych reklam i krzyczących afiszy animacja może być punktem wyjścia do dyskusji o konsumpcjonizmie i przedmiotowym traktowaniu kobiet.

Po seansie w czwartek, 1 czerwca odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Ola Szmida (reżyserka)


BALLADA KYCZEJEWSKA | BALLAD OF KYCHIEV
(Piotr Krzystof Kamiński) PL 2023, 20’ | F
Kadr z filmu Ballada Kyczejewska
Ukraina, rok 2022. Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych na ludności cywilnej: egzekucji, gwałtów, tortur i grabieży. Okupowane tereny są odcięte od reszty kraju, a mieszkańcom za próbę ucieczki grozi śmierć. Wjechać mogą tylko wolontariusze, aczkolwiek przepustka niczego nie gwarantuje. Nawet przeżycia. Poza posiadaniem pieniędzy na łapówki, trzeba też mieć szczęście. Czy uśmiechnie się do Dmytra? „Ballada Kyczyjewska” zabiera widzów na jedną z rogatek kontrolowanych przez żołnierzy z wrogą literką „Z”. Zaczyna się jak u Hitchcocka, wprawdzie nie od trzęsienia ziemi, ale od mocnego uderzenia, a potem napięcie rośnie. Ten film udowadnia, że za pomocą języka kina gatunków można opowiadać głęboko humanistyczne, a zarazem aktualne historie.

Po seansie w poniedziałek, 29 maja odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Piotr Krzysztof Kamiński (reżyser)


WYRAJ | IRIY
(Jakub Stoszek, Magdalena Mistygacz) PL/UA 2023, 30’ | D
Kadr z filmu Wyraj
Wojna nigdy nie jest daleko, pisał Młynarski. Mieszkańcy wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wioski Szestowicy starają się żyć swoim dawnym życiem. Ale trudno jest żyć w spokoju, kiedy niebezpieczeństwo czai się za rogiem. Domy zamieniły się w ruiny, rolnicy odnajdują na polach pociski, a cmentarze powiększyły się o kolejne groby. Z radia i telewizji nieustannie płyną komunikaty o kolejnych ruchach agresora. Przerażająco aktualny portret ludzi, którzy starają się zachować normalność w nienormalnych czasach. Wojna na zawsze zmieniła oblicze ich ziemi.

Po seansie w poniedziałek, 29 maja odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Jakub Stoszek (reżyser)
Magdalena Mistygacz (reżyserka)
Jakub Orłoś (produkcja)


Zakup biletu online na stronie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
(poniedziałek, 29 maja | czwartek, 1 czerwca)


Pokaz w ramach 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share