kpb

63. KFF: Short Matters! Krótkie filmy roku 2: Techno, mama + Sąsiad Abdi + Wspomnienie gwałtownej burzy + Kocham, tato


info: 63. Krakowski Festiwal Filmowy

SHORT MATTERS! KRÓTKIE FILMY ROKU 2 | SHORT MATTERS. SHORT FILMS OF THE YEAR 2 (74')


TECHNO, MAMA | TECHNO, MAMA
(Saulius Baradinskas) LT 2021, 18’ | F
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13553_0.jpg
Nikita uwielbia muzykę techno i marzy, by kiedyś pojechać do Berlina i odwiedzić słynny klub „Berghain”. Jego matka Irena nie wie o marzeniach syna, ale już wkrótce skonfrontują ze sobą wspólne oczekiwania. Film zdobył nominację do EFA na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych na Cyprze.


SĄSIAD ABDI | NEIGHBOUR ABDI
(Douwe Dijkstra) NL 2022, 29’ | D
Kadr z filmu Sąsiad Abdi
Jak zrozumieć brutalną przeszłość? Urodzony w Somalii Abdi jest projektantem mebli i opiekunem medycznym. Z pomocą sąsiada i filmowca Douwe odtwarza swoje życie naznaczone wojną i przestępczością. Poprzez zabawne rekonstrukcje w studiu efektów specjalnych Abdi i Douwe wyruszają w szczerą i dogłębną podróż przez bolesną historię, skupiając się na całym procesie twórczym. Film zdobył nominację do EFA na festiwalu w Locarno.


WSPOMNIENIE GWAŁTOWNEJ BURZY | MEMOIR OF A VEERING STORM
(Sofia GeorGovassili) GR 2022, 14’ | F
Kadr z filmu Wspomnienie gwałtownej burzy
Wrześniowy poranek. Za chwilę rozpęta się burza. Rano matka odwozi do szkoły dziewczynkę, a pod koniec szkolnego dnia odbiera kobietę. Piętnastoletnia Anna wymyka się ze szkoły i razem z chłopakiem odwiedzają szpital. Tam musi zmierzyć się z wydarzeniem, które wprowadzi ją w dorosłość. Film zdobył nominację do EFA na DokuFest w Kosowie.


KOCHAM, TATO | LOVE, DAD
(Diana Cam Van Nguyen) CZ/SK 2021, 13’ | A
Kadr z filmu Kocham, tato
Diana po 15 latach znajduje listy, które kiedyś wysyłał do niej ojciec. Czy to, co teraz przeczyta, naprawi jej stosunki z tatą? Czy wybaczy mu, że zostawił ich rodzinę? W tej opowieści wracają wspomnienia z czasów dzieciństwa: beztroskie wakacje i zabawy w lunaparku w rytmie disco, ale też smutek i cierpienie. Autorka do odtworzenia przeszłości wykorzystuje kolaż starych listów, archiwalnych filmów i fotografii oraz dziecięcych rysunków i wycinanek. Ta dokumentalna animacja poza historią czesko-wietnamskiej rodziny dotyka także problemu różnic społeczno-kulturowych. Film otrzymał nominację do EFA na Krakowskim Festiwalu Filmowym


Zakup biletu online na stronie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Bookmark and Share