![]() |
63. KFF: Konkurs krótkometrażowy 4: Mariupol. Sto nocy + Strzępy + Czarnobyl 22 + 250 km + Pałac i twierdza
|
KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY 4 | SHORT FILM COMPETITION 4 (83')
(Sofiia Melnyk) UA/DE 2023, 7’ | A

Dramatyczny i wstrząsający obraz rosyjskiej inwazji w Ukrainie pokazany z perspektywy czteroletniej dziewczynki. Wszystko wokół niej jest przerażające i czerwone: krew rannych, niebo od wybuchów, miasto od płomieni. Dziewczynka ucieka, a wizualnym refrenem stają się ujęcia jej butów szukających schronienia. Narrację animacji stanowi pełna buntu i złości piosenka, z wyrazistym wokalem, która w połączeniu z obrazem zyskuje niezwykłą siłę i moc. W filmie wykorzystano też autentyczne zdjęcia zniszczonych budynków Mariupola oraz rysunki wojny z pamiętnika dziewięcioletniego chłopca. Animacja dedykowana dzieciom cierpiącym i zabitym podczas wojny w Ukrainie.
(Igor Gavva) UA 2022 15’ | F

Donbas. Dwóch braci – młodszy Kolia i starszy Kostia – inaczej ocenia to, co się dzieje. Każdy inaczej postrzega to, co się dzieje i co powinni robić dalej. Kolia staje po stronie buntu. Nie zważając na kary i ryzyko, regularnie protestuje w centrum rodzinnego miasta przeciwko wojnie. I regularnie jest przesłuchiwany z tego powodu przez służby. Kostia myśli praktycznie – chce, by z bratem opuścili region, znaleźli pracę i szansę na lepszą przyszłość. Napięcie pomiędzy braćmi rośnie, tym bardziej że spór o wojnę nie jest jedynym, który dzieli chłopaków. „Strzępy” pokazują wojnę Rosji przeciwko Ukrainie z mniej oczywistej i bardziej osobistej perspektywy niż ta, która na co dzień gości w przekazie medialnym.
Po seansie w sobotę, 3 czerwca odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Igor Gavva (reżyser)
Igor Gavva (reżyser)
(Oleksiy Radynski) UA 2023, 20’ | D

W 1986 roku doszło do ogromnej katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Na początku 2022 roku mogła się zdarzyć kolejna, kiedy to na teren elektrowni wtargnęli rosyjscy żołnierze. Ich – na szczęście – krótka obecność została zarejestrowana przez anonimowego kamerzystę. Widzimy przejeżdżające konwoje, słyszymy lęk w głosie nagrywającego. Zaledwie kilka tygodni później wrogie czołgi opuściły niebezpieczny teren, ale ich pojawienie się wywołało duchy przeszłości. A co jeśli Rosjanie, którzy wciąż atakują Ukrainę, wrócą na teren Czarnobyla i dojdzie do ponownego skażenia?
(Hasmik Movsisyan) AM 2022, 23’ | F

Najtrudniejszą i najważniejszą rzeczą w życiu jest podjęcie decyzji. Od niej zależy teraźniejszość, a co ważniejsze ma ona zawsze wpływ na przyszłość – słyszy od ojca nastoletni chłopiec. Kiedy spadną pierwsze bomby, sam stanie w obliczu wyborów decydujących o losie rodziny, przyjaciół i obcych ludzi. Oraz żółwia. „250 km” to historia, która wydarzyła się naprawdę, a w głównej roli występuje chłopiec będący jej bohaterem i uczestnikiem. Cała obsada doświadczyła skutków drugiej wojny o Górski Karabach, do której doszło w 2020 roku. Film opowiada jednak nie o konflikcie, ale o ludzkiej solidarności w jego obliczu. Gdy dzieją się rzeczy tak straszne, a każda sekunda może zadecydować o życiu i śmierci, życie liczy się przede wszystkim. Bez względu na przynależność gatunkową.
(Moritz Siebert) DE/GH 2023, 18’ | D

Grupy zorganizowane, indywidualni zwiedzający z przewodnikiem lub bez. Po pięknym, zadbanym berlińskim pałacu przechadzają się turyści, zwiedzają komnaty, podziwiają obrazy, spacerują po starannie wypielęgnowanym ogrodzie, tysiące kilometrów dalej znajduje się pewna zapuszczona forteca. Po niej też przechadzają się wycieczki, a przewodnik cierpliwie tłumaczy, skąd w Ghanie wzięła się taka nietypowa budowla. Film Moritza Sieberta to znakomity esej dokumentalny. Reżyser, posługując się przykładami dwóch tytułowych budowli, uchwycił sedno zjawiska kolonializmu.
Po seansie w sobotę, 3 czerwca odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Moritz Siebert (reżyser)
Moritz Siebert (reżyser)