kpb

Lunana. Szkoła na końcu świata

tytuł oryginalny: Lunana: A Yak in the Classroom

reżyseria: Pawo Choyning Dorji
aktorzy: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung

czas trwania: 110 min.
produkcja: Bhutan / Chiny 2019
premiera: 2023-01-13
język: dzongkha, angielski
napisy: polskie
in Dzongkha and English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2022 - nominacja: Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy


Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.


Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… jaka.


Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.


Lunana. Szkoła na końcu świata to pierwszy w historii Bhutanu film nominowany do Oscara. Obraz został doceniony także na wielu światowych festiwalach filmowych oraz górskich, gdzie zdobył kilkanaście nagród publiczności.


Na sukces filmu przełożyły się na pewno piękne krajobrazy Bhutanu, muzyka i subtelne poczucie humoru, a także klimat samego filmu, który  łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury.


| An aspiring singer living with his grandmother in the capital of Bhutan dreams of getting a visa to move to Australia.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 1: Słońce.


Wcześniej w ramach Lunana. Szkoła na końcu świata - pokaz przedpremierowy, Dojrzałe Kino: Lunana. Szkoła na końcu świata, Lunana. Szkoła na końcu świata - pokaz filmu i spotkanie z podróżnikami oraz Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 7: Kolor fioletowy.ZWIASTUN:

Bookmark and Share