Film belgijskiego dokumentalisty Maurice'a Bekaerta to jeden z najciekawszych i unikatowych obrazów życia w przedwojennej Polsce. Nagrania stworzone przez filmowca-amatora przy okazji służbowych wizyt są bezcennym i wzruszającym portretem przedwojennej Polski.
Uwiecznione na taśmie 35 mm Szkice z Polski to wynik kilku podróży Belga do przedwojennej Rzeczpospolitej. Bekaert był prawnikiem zajmującym się handlem, dzięki czemu odwiedzał wiele krajów, w których oddawał się swojej pasji - filmowaniu. Komunikat Polskiej Agencji Telegraficznej z 1931 roku donosił: W dniu 5 lipca do Polski przybywa znany podróżnik belgijski Maurycy Bekaert. Zwiedzi on południową Polskę, skąd przez wschodnie pogranicze uda się do Puszczy Białowieskiej, a stamtąd do Gdyni. Po powrocie do Belgii wygłosi w tamtejszym automobilklubie odczyt o swych wrażeniach z Polski. W czasie podróży Bekaert dokona zdjęć filmowych.
Maurice Bekaert został w 1931 roku odznaczony za propagowanie polskiej kultury orderem Polonia Restituta.
Film został odrestaurowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny na podstawie skanów z oryginalnej kopii ze zbiorów Cinémathèque royale de Belgique.
Filmy prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.
Muzyka na żywo | live music: TANŌK.
| Unique images of life in Poland before WW2 recorded on film by Belgian amateur filmmaker Maurice Bekaert during his business travels. A priceless and touching portrait of pre-war Poland.
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Sfinansowano z Funduszu Stabilizacyjnego dla Kultury i Edukacji 2022 Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i Goethe-Institut.
Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.