kpb

Nosferatu - symfonia grozy

tytuł oryginalny: Nosferatu, eine Symphonie des Grauens

reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
aktorzy: Max Schreck, Gustav von Wangenheim, Greta Schröder, Georg H. Schnell

czas trwania: 94 min.
produkcja: Niemcy 1922
napisy: angielskie, polskie
with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Adaptacja powieści Brama Stokera Drakula zrealizowana przez wybitnego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, Friedricha Wilhelma Murnaua. Reżyser, nie posiadając oficjalnej zgody od spadkobierców brytyjskiego pisarza, wprowadził zmiany do opowieści.


Tytułowego wampira nazwał Nosferatu, zmienił nazwiska pozostałych bohaterów, a akcję przeniósł z Londynu do niemieckiej Bremy. To jednak nie wystarczyło: wdowa po autorze Drakuli wytoczyła Murnauowi proces, który wygrała. Na szczęście wyroku - zakładającego zniszczenie wszystkich kopii filmu - nie wykonano, a Nosferatu przetrwał do naszych czasów. W tym roku dzieło Murnaua obchodzi 100. urodziny, a już wkrótce swoją wizję losów wampira zaprezentuje amerykański reżyser Robert Eggers (Lighthouse, Wiking).


W Nosferatu młody agent nieruchomości Thomas Hutter (Gustav von Wangenheim) przyjeżdża do tajemniczego hrabiego Orloka (Max Schreck), by sfinalizować transakcję sprzedaży posiadłości. Po drodze ludzie ostrzegają go przed arystokratą, ale mężczyzna lekceważy historie o rzekomym wampirze. Gdy Hutter dociera do zamku, niepokoi się dziwnym zachowaniem gospodarza i szybko podejmuje decyzję o ucieczce do rodzinnego Wismaru. Spragniony krwi Nosferatu podąża jednak za nim…


Friedrich Wilhelm Murnau po mistrzowsku wykorzystał możliwości ówczesnego kina. Odpowiednio sterując światłem i cieniem nadał historii aurę tajemniczości, a inne środki - m.in. zdjęcia w negatywie, przyspieszone tempo - odrealniły przedstawione na ekranie wydarzenia. Źródłem szczególnego niepokoju był jednak Max Schreck - aktor związany z awangardową grupą teatralną Maxa Reinhardta, który tak przekonująco wcielił się w postać Nosferatu, że pojawiły się pogłoski iż sam jest wampirem.

 

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


Film ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung (www.murnau-stiftung.de) w Wiesbaden.


Muzyka na żywo | live music: Trifonidis/Czekała/Chojnacki/Staromiejski.

 

| An outstanding example of German film expressionism with Max Schreck in the leading role. Friedrich Wilhelm Murnau tells the story of the titular vampire masterfully operating with light and shadow and innovative cinematic means. 100th anniversary of the premiere!

 

Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share