kpb

Wulkan miłości

tytuł oryginalny: Fire Of Love

reżyseria: Sara Dosa
aktorzy: Katia Krafft, Maurice Krafft, Miranda July

czas trwania: 93 min.
produkcja: Kanada/Stany Zjednoczone 2022
premiera: 2022-08-19
język: francuski, angielski
napisy: polskie
in French and English with Polish subtitles

FF Sundance 2022: Nagroda Jonathana Oppenheima za montaż
CPH:DOX Kopenhaga 2022 - nominacja: DOX:AWARD
Millennium Docs Against Gravity 2022 - nominacja: udział w konkursie głównym (Sara Dosa)

 

Katia i Maurice Krafft przez 25 lat podróżowali do wszystkich wulkanów, stając się najsłynniejszymi wulkanologami na świecie. Zginęli podczas wybuchu wulkanu w Japonii w 1991 roku.


W napisach na początku filmu pojawiają się wulkany z ich poetyckimi i równocześnie groźnymi nazwami. To celowy zabieg, bo ten film to prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo Katii i Maurice’a Krafftów oraz wielbione przez nich wulkany. Para twierdziła, że są razem po części właśnie dzięki wspólnej miłości do wulkanów.

 

Przez ćwierć wieku podróżowali do wszystkich wulkanów, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także razem – podczas wybuchu wulkanu w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów o tych niezwykłych i tajemniczych miejscach na Ziemi. Krafftowie chcieli dokumentować je z bliska. Maurice przeszedł „chrzest” już w wieku dwudziestu paru lat, parząc nogę w lawie. Odbył również ekstremalnie ryzykowną wyprawę pontonem po wulkanicznym jeziorze pełnym żrącej siarki. Krafftowie stworzyli własną kategoryzację wulkanów, które dzielili na czerwone – z lawą i szare – bez lawy. Każdy miał dla nich swoją własną, odrębną i wyjątkową osobowość. „Kiedy raz zobaczysz wybuch wulkanu, nie możesz już się od tego uwolnić” – tłumaczy Katia.

 

Film jest medytacją nad życiem na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200 °C. Ciekawość jest tu silniejsza od lęku – jak stwierdziła kiedyś Katia.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share