kpb

Niewiniątka

tytuł oryginalny: De uskyldige

reżyseria: Eskil Vogt
aktorzy: Rakel Lenora Fløttum, Alva Brynsmo Ramstad, Sam Ashraf

czas trwania: 117 min.
produkcja: Norwegia / Szwecja / Dania / Finlandia / Francja / Wielka Brytania 2021
premiera: 2022-07-29
język: norweski
napisy: polskie
Norwegian with Polish subtitles

Mała Ida przeprowadza się z mamą i siostrą do nowego miejsca i szybko poznaje rówieśników z sąsiedztwa. Razem z nimi beztrosko spędza wakacyjne dni i odkrywa nowe, fascynujące i tajemnicze miejsca. Z czasem w trakcie kolejnych zabaw Ida zaczyna rozumieć, że z nowymi przyjaciółmi łączy ją wyjątkowa i niebezpieczna więź.

 

Małe norweskie miasteczko. Właśnie rozpoczyna się Midnattssol, sezon białych nocy i niekończących się polarnych dni. Dzieci z okolicznych osiedli spędzają beztrosko czas i szukają wakacyjnych przygód.

 

Tak mogłaby zaczynać się kolejna bajka dla dzieci, ale w reżyserii nominowanego do Oscara Eskila Vogta (Najgorszy człowiek na świecie) oglądamy film, który sprawił, że podczas premierowych pokazów w Cannes widzowie oblewali się zimnym potem i nie mogli oderwać oczu od ekranu. Trzymający w napięciu, oryginalny, niepokojący zachwycił krytyków (96% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes), a przez niektórych został okrzyknięty nawet skandynawskim Stranger Things. Zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagrody Publiczności na MFF w Göteborgu oraz kilkunastu innych nagród i wyróżnień na całym świecie.

 

PRASA O FILMIE:

The Guardian
☆☆☆☆☆ 5/5 gwiazdek
Ten film stanie się klasykiem!

 

Screen International
Błyskotliwy, oryginalny, elektryzujący

 

Variety
Nie oderwiecie oczu od ekranu

 

Polygon
Skandynawskie Stranger Things
Wciągający świat znużonych letnim lenistwem dzieci, w którym zaciera się granica między dobrem i złem

 

Sight&Sound
Fascynująca i przyprawiająca o dreszcze opowieść o byciu innym, która pozbawiona jest tradycyjnie rozumianego happy-endu

 

| During the bright Nordic summer, a group of children reveal their dark and mysterious powers when the adults aren't looking. In this original and gripping supernatural thriller, playtime takes a dangerous turn.

 

Wcześniej w ramach Niewiniątka - pokaz przedpremierowy.

 

ZWIASTUN:

 


Bookmark and Share