kpb

Paryż, 13. dzielnica

tytuł oryginalny: Les Olympiades

reżyseria: Jacques Audiard
aktorzy: Lucie Zhang, Noémie Merlant, Makita Samba, Jehnny Beth

czas trwania: 106 min.
produkcja: Francja 2021
premiera: 2022-06-24
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Jacques Audiard)
Cezary 2022 - nominacja: Najbardziej obiecująca aktorka (Lucie Zhang), Najbardziej obiecujący aktor (Makita Samba), Najlepsza muzyka filmowa (Rone), Najlepsze zdjęcia (Paul Guilhaume), Najlepszy scenariusz adaptowany (Céline Sciamma, Jacques Audiard, Léa Mysius)
MFF Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: Udział w sekcji (Jacques Audiard)


Zachwycająca, stylowa love-story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu.


Film Paryż, 13. dzielnica, który znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes, opuszcza jednak turystyczne szlaki, by przenieść się tam, gdzie naprawdę bije serce miasta. Gdzie z zawieszonych na najwyższych piętrach wieżowców erotycznych fantazji, z sunącej windami tęsknoty za bliskością i ze śmigających pośród blokowisk młodzieńczych rozczarowań i marzeń powstaje wybuchowy koktajl emocji.


Uwodzicielski film Jacquesa Audiarda to ekranizacja komiksowego hitu – Śmiech i śmierć Adriana Tomine’a, a jego współscenarzystką jest gwiazda francuskiego kina, Céline Sciamma, reżyserka Portretu kobiety w ogniu (film dostępny na naszej platformie e-kinopodbaranami.pl). Opowiadając o miłości i seksie w wielkim mieście, Audiard stworzył także fascynujący portret współczesnej metropolii: multietnicznej, wielojęzycznej, oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją.


Akcja Paryża, 13. dzielnicy rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.


Doskonale chwytający rytm wielkomiejskiego życia, pełen czułości i empatii wobec bohaterów film Paryż, 13. dzielnica to kolejne przyjęte z entuzjazmem w Cannes dzieło Jacquesa Audiarda, twórcy nagrodzonych Złotą Palmą Imigrantów i wyróżnionego Grand Prix Proroka. To także kolejny tytuł (choćby po Frances Ha czy C’mon C’mon) dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli. Trend „mniej znaczy więcej” doskonale sprawdza się także w kinie.


| Paris, 13th District today. Emilie meets Camille, who is attracted to Nora, who crosses the path of Amber. Three girls and a boy redefine what modern love is. 

 

Prezentowany w ramach Paryż, 13. dzielnica - pokaz z prelekcją Anonimowego Grzybiarza.

 

Wcześniej w ramach Premiera Psychologiczna: Paryż, 13. Dzielnica (Przedpremiera!) oraz 13. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share