kpb

Gdzie jest Anne Frank (Dubbing PL)

tytuł oryginalny: Where Is Anne Frank

reżyseria: Ari Folman

czas trwania: 99 min.
produkcja: Francja/Holandia/Belgia/Luksemburg/Izrael 2021
premiera: 2022-04-22
język: polski dubbing
Dubbing PL

Europejska Akademia Filmowa 2021 - nominacja: Najlepszy film animowany (Ari Folman)
MFF w Toronto 2021 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Ari Folman)

 

Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego Walca z Baszirem (film dostępny na e-kinopodbaranami.pl), to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi.


Porywająca wizualnie animacja Gdzie jest Anne Frank została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie wydanego także w Polsce komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu.


Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście Pamiętnik Anne Frank, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.


Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. Gdzie jest Anne Frank to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk The Guardian – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.


| The film follows the journey of Kitty, the imaginary friend to whom Anne Frank dedicated her diary. A fiery teenager, Kitty wakes up in the near future in Anne Frank's house in Amsterdam and embarks on a journey to find Anne, who she believes is still alive, in today's Europe. While the young girl is shocked by the modern world, she also comes across Anne's legacy.

 

Wcześniej w ramach Gdzie jest Anne Frank - przedpremierowy pokaz filmu z polskim dubbingiem.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share