kpb

Szalony świat Louisa Waina

tytuł oryginalny: The Electrical Life Of Louis Wain

reżyseria: Will Sharpe
aktorzy: Benedict Cumberbatch, Claire Foy, Andrea Riseborough, Taika Waititi

czas trwania: 115 min.
produkcja: Wielka Brytania 2021
premiera: 2022-04-22
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Niesamowita historia życia i twórczości Louisa Waina – ekscentrycznego artysty geniusza, który miał prawdziwego kota na punkcie kotów i swoją miłością do tych zwierząt zaraził całą Anglię, a z czasem cały świat.


Szalony świat Louisa Waina to chwytająca za serce, sensualna opowieść o miłości, szaleństwie, nieskrępowanej wyobraźni i zdumiewającym talencie mężczyzny, który – jak nikt przed nim w historii – wiedział i rozumiał... jak namalować kota.


W roli głównej, w jednej z najciekawszych kreacji w karierze, etatowa gwiazda hitów Marvela – Benedict Cumberbatch (Dr Strange, Sherlock). Nominowanemu do Oscara aktorowi na dużym ekranie partnerują, m.in.: nagrodzona Złotym Globem odtwórczyni roli Królowej Elżbiety II z serialu The CrownClaire Foy, twórca globalnych przebojów Jojo Rabbit i Thor: RagnarokTaika Waititi oraz ikona mrocznego rocka, muzyk i kompozytor – Nick Cave.


Ekscentryczny rysownik Louis Wain (Benedict Cumberbatch) z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily (Claire Foy). Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?


Polecamy wyjątkową wystawę Ja, kot, którą do 4 września 2022 można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26). Szczegółowe informacje na temat ekspozycji: TUTAJ.


| English artist Louis Wain rises to prominence at the end of the 19th century for his surreal cat paintings that seemed to reflect his declining sanity.

 

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 4: Kolor zielony.

 

Wcześniej w ramach Szalony swiat Louisa Waina - pokaz przedpremierowy oraz Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 7: Kalejdoskop talentów.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share