MFF w Sarajewie 2020: Najlepszy film, nagroda Cineuropa
Sundance Film Festival 2020: Wielka Nagroda Jury (nominacja)
Nagroda Niemieckiej Krytyki Filmowej
Xhafer pochodzi z Kosowa, pracuje w firmie farmaceutycznej. Jego żona, Nora jest Niemką i niedawno została po raz trzeci matką. Pomiędzy jednym a drugim karmieniem próbuje pisać pracę doktorską i wrócić do uniwersyteckiego życia. Nie może liczyć na pomoc rodziców, bo ci nie akceptują jej męża, cudzoziemca z Europy Wschodniej. Xhafer doświadcza niechęci teściów przy każdym spotkaniu i odczucie to przekłada się na jego relacje z innymi, w szczególności z kolegami w pracy. Uważa, że przy nowym projekcie został celowo usunięty z listy mailingowej, innym razem ktoś wprowadził go w błąd, aby nie mógł wygłosić przygotowanego referatu, ktoś inny z kolei zablokował mu dostęp do danych badawczych. Wszystkie te przypadki są dowodem mobbingu, którego przyczyną, jak sądzi, jest jego pochodzenie.
Znakomity film Visara Moriny, który, podobnie jak jego bohater pochodzi z Kosowa, to opowieść o doświadczeniu emigracji i uczuciach, jakie zwykle mu towarzyszą: stracie, odrzuceniu, braku bezpieczeństwa i społecznej akceptacji czy alienacji. Xhafer jest przeciwieństwem typowego emigranta: osiągnął sukces i stał się zasymilowanym członkiem nowego społeczeństwa, jednak negatywne emocje ciągle towarzyszą mu w codziennym życiu.
| Exil tells the story of a chemical engineer of foreign origin who feels discriminated and bullied at work, plunging him into an identity crisis.
Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego 2022.
ZWIASTUN: