kpb

Wolni albo martwi

tytuł oryginalny: Bis wir tot sind oder frei

reżyseria: Oliver Rihs
aktorzy: Marie Leuenberger, Joel Basman, Jella Haase

czas trwania: 118 min.
produkcja: Szwajcaria/Niemcy 2020
język: niemiecki, hiszpański
napisy: polskie
in German and Spanish with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

MFF Camerimage 2021: Udział w konkursie głównym
Tallinn Black Nights Film Festival 2020: Najlepsza aktorka (Marie Leuenberger), Najlepszy film (nominacja)


Przewrotnie nawiązujący do filmów o szarmanckich włamywaczach czy inteligentach-złodziejach obraz Olivera Rihsa podejmuje jeden z wątków historii walki Szwajcarek o równe prawa, które zostały im przyznane dopiero w 1990 roku.


Walter Stürm, jeden z protagonistów szwajcarsko-niemieckiego filmu Olivera Rihsa, był barwną postacią przestępczego świata, który zaliczył liczne pobyty w więzieniach Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Choć pochodził z zamożnej rodziny przemysłowców, jego profesją była wszelkiego rodzaju działalność kryminalna: od sprzedaży kradzionych aut, poprzez włamania i kradzieże, aż po napady na banki. W swoich akcjach nie używał przemocy, a spektakularne ucieczki z więzień budowały legendę ludowego bohatera, który, niczym filmowi herosi, grał na nosie nielubianym policjantom i na swój sposób sprzeciwiał się niesprawiedliwemu, patriarchalnemu systemowi.

 

Akcja filmu toczy się w latach 80. w Szwajcarii: w czasie niepokojów społecznych i walki o prawa kobiet. Jedną z aktywistek jest prawniczka, Barbara Hug, która nie tylko walczy o uwolnienie aresztowanych na protestach działaczek, ale też wykorzystuje salę sadową jako polityczną trybunę do prezentowania swoich wolnościowych poglądów. Walter Stürm, „król ucieczek”, którego obrony się podejmuje, staje się dla niej symbolem oporu.


| Barbara Hug is a young lawyer fighting Switzerland's antiquated prison system in the 1980s. Walter Stürm is in and often escaping out of jail becoming known as the Jailbreak King. When the two meet an unlikely alliance is formed.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego 2022.

 

ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share