kpb

Sylwestrowy Wieczór Filmowy: Matki równoległe + Licorice Pizza

SYLWESTROWY WIECZÓR FILMOWY zestaw 1

 

piątek, 31 grudnia 2021
(Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27)

 

sala Czerwona w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27)
18.15 MATKI RÓWNOLEGŁE | MADRES PARALELAS
(Pedro Almodóvar) ES 2021, 120’
21.00 LICORICE PIZZA | LICORICE PIZZA
(Paul Thomas Anderson) US 2021, 133’
koniec ok. 23.15

 

sala Niebieska w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27)
18.30 MATKI RÓWNOLEGŁE | MADRES PARALELAS
(Pedro Almodóvar) ES 2021, 120’
21.15 LICORICE PIZZA | LICORICE PIZZA
(Paul Thomas Anderson) US 2021, 133’
koniec ok. 23.30

 

BILET (2 filmy): 80zł (w cenie buteleczka wina musującego)
po zakupie biletu, prosimy o wypełnienie deklaracji online: link do formularza.

 

 

O FILMACH:

MATKI RÓWNOLEGŁE | MADRES PARALELAS
(Pedro Almodóvar) ES 2021, 120’

Złote Globy 2022: (nominacje) Najlepszy film zagraniczny, najlepsza muzyka
MFF w Wenecji 2021: Puchar Volpi - najlepsza aktorka (Penélope Cruz), udział w konkursie głównym
Film Independent Awards 2022: (nominacje) Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Goya 2022: (nominacje) Najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk


Bohaterki filmu, Janis (Penélope Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

 

LICORICE PIZZA | LICORICE PIZZA
(Paul Thomas Anderson) US 2021, 133'

Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych 2021 - wygrana: Najlepszy scenariusz Paul Thomas Anderson
NATIONAL BOARD OF REVIEW 2021 - wygrana: Najlepszy film, Przełomowa rola (Alana Haim, Cooper Hoffman), Najlepszy reżyser (Paul Thomas Anderson)
SATELITY 2022 - nominacje: Najlepsza komedia lub musical, Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Alana Haim), Najlepszy reżyser (Paul Thomas Anderson), Najlepszy scenariusz oryginalny (Paul Thomas Anderson), Najlepszy montaż (Andy Jurgensen)
Złote Globy 2022 - nominacje: Najlepsza komedia lub musical, Najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Cooper Hoffman), Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Alana Haim), Najlepszy scenariusz (Paul Thomas Anderson)


Najbardziej czuły i optymistyczny film w karierze ośmiokrotnie nominowanego do Oscara reżysera Paula Thomasa Andersona. W filmie, z udziałem Bradleya Coopera, Seana Penna i Johna C. Reilly’ego, główne role grają debiutanci – Alana Haim, znana z siostrzanego muzycznego trio Haim, oraz 18-letni Cooper Hoffman, syn zmarłego w 2014 roku, niezapomnianego Philipa Seymoura Hoffmana.

 

Historia filmu toczy się na początku lat siedemdziesiątych w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. Ukazane z ogromną czułością i sentymentem do epoki, szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.

 

 

Prezentowane w ramach Sylwestrowy Wieczór Filmowy 2021.

Bookmark and Share