kpb

Przeszłość w teraźniejszości - cz. I

tytuł oryginalny: Przeszłość w teraźniejszości - cz. I

reżyseria: varia

czas trwania: 109 min.
produkcja: Polska 2018-2019
język: Polski
in Polish
info: Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba znać przeszłość. Aby opisać przeszłość, trzeba wiedzieć jakim językiem współcześnie się komunikujemy. Zestaw Przeszłość w teraźniejszości prezentuje filmy, w których twórcy próbują na różny sposób opowiedzieć o przeszłości, tradycji i dziedzictwie, poprzez baczną obserwację współczesności.


NOWA KUCHNIA ŻYDOWSKA
(Krzysztof Glondys) PL 2018, 30’

Krakowska dzielnica Kazimierz jest skarbnicą kultury żydowskiej. Jej materialne  dziedzictwo odnajdujemy niemal na każdym rogu, ale to nie ono stanowi o jej ciągłości. Krzysztof Glondys w swoim filmie pokazuje, że to wspólne przeżywanie, wydawałoby się oczywistych i prozaicznych rzeczy, jak przygotowywanie i spożywanie posiłku, staje się pretekstem do zacieśniania więzi i komunikacji międzypokoleniowej.

 

NA GRANICY CZASU, NA GRANICY ŚWIATÓW
(Wojciech Szumowski) PL 2019, 49’

Odkrywamy Kraków, który skrył się w podziemiach zabytkowych budowli, chaszczach porastających ruiny. Odkrywcami tego znikającego oblicza Krakowa są naukowcy, którzy nie poprzestają na dotarciu do znaleziska, ale z wielką pieczołowitością przywracają cywilizacji jej zapomniane dziedzictwo. Film pełni istotną funkcję informacyjną i poznawczą, ale również dzięki wyrafinowanym zdjęciom i montażowi, staje się dokumentem poetyckim. Kunsztownym i pamiętnym.

 
AUSCHWITZ. BOKS I CHLEB
(Gabriela Mruszczak) PL 2019, 30’

Tadeusz Pietrzykowski, ps. Teddy, był znakomicie zapowiadającym się pięściarzem. Jego kariera została przerwana, gdy trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie nieoczekiwanie znowu zaczął boksować. Film jest dokumentalną opowieścią o Teddym, widzianym w dużej mierze z perspektywy Eleonory Szafran, jego córki. Reżyserka filmu wkracza również na plan filmu fabularnego o Pietrzykowskim, pokazując jak współczesna sztuka filmowa próbuje opowiedzieć i zrozumieć tragedię tamtych czasów.

Bookmark and Share