kpb

Teatralia - ludzie

tytuł oryginalny: Teatralia - ludzie

reżyseria: varia

czas trwania: 85 min.
produkcja: Polska 2017
język: polski
in Polish
info: Filmoteka Małopolska

Teatr nie może istnieć bez ludzi. Nie może istnieć bez widowni i aktorów. Ci ostatni nie muszą być cenieni, lubiani, akceptowani. Muszą być jedynie widzialni. W Teatraliach – ludzie prezentujemy państwu filmy, w których wspomniana aktorska widzialność zostaje utrwalona, a także przenika do innych sfer życia, dowodząc, że sztukę można utrwalić, ale nie odseparować od naszej codzienności.


ANIA. RZECZ O ANNIE DYMNEJ
(Marta Węgiel) PL 2017, 43’

Jedna z najwybitniejszych, współczesnych aktorek filmowych i teatralnych, ceniona przez miłośników sztuki wysokiej oraz przez amatorów filmów rozrywkowych. Także autorytet oraz przewodniczka życiowa dla wielu. Anna Dymna całe życie związała ze sztuką. Widownia kinowa i teatralna dorastała i dojrzewała wraz z jej rosnącym kunsztem aktorskim. Z czasem przez swoją działalność filantropijną i oddanie osobom z dysfunkcjami, stała się również gwiazdą teatru życia codziennych zmagań ze słabościami.

 

PLEWIŃSKI SPOJRZENIA
(Paulina Ibek, Katarzyna Kotula, Maciej Dźwigaj) PL 2017, 42’

Filmowy portret Wojciecha Plewińskiego. Jednego z najsłynniejszych krakowskich fotografików. Jego dorobek jest niezwykle bogaty, wszechstronny i wciąż odkrywany. Status społeczny i rozpoznawalność zyskał przede wszystkim jako fotograf kobiecych portretów publikowanych przez lata na okładkach „Przekroju”, czyli tak zwanych „kociaków”, ale również jako portrecista artystów teatralnych. Sama Anna Dymna powiedziała, że „dzięki Wojtkowi ma zatrzymaną młodość”.

Bookmark and Share