kpb

Teatralia – dziedzictwo

tytuł oryginalny: Teatralia - dziedzictwo

reżyseria: varia

czas trwania: 115 min.
produkcja: Polska 2017-2018
język: polski
in Polish
info: Filmoteka Małopolska

Dziedzictwo teatru jest zarazem dziedzictwem społeczności, narodów, cywilizacji. Powracanie i pielęgnowanie tego dziedzictwa to zadanie dla wszystkich pokoleń. Teatralia – dziedzictwo ukazują fenomen Stanisława Wyspiańskiego i jego monumentalnej schedy interpretowanej współcześnie, a także miejsce, w którym ta interpretacja nabiera szczególnego kształt – w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.


STRÓJCIE MI, STRÓJCIE NARODOWĄ SCENĘ…
(Maria Guzy) PL 2018, 78’

Świątynia sztuki, dom, zwykły zakład pracy, a może miejsce pierwszej na ziemiach polskich projekcji filmowej… Tak gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego jest określany przez tych, których drogi zawiodły do tego miejsca. Twórcy niezwykle kunsztownie ukazują nie tylko historię jednej z najważniejszych teatralnych scen, ale również pokazują jak współcześnie funkcjonuje – niczym niezależny organizm i jednocześnie przestrzeń otwarta na każdego.

 

GDZIE JEST WYSPIAŃSKI?
(Krzysztof Glondys) PL 2017, 37’

Film jest swoistym studium dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Swoistym, bo mimo że ukazuje jego klasyczny dorobek, to widz śledzi historię wieszcza przez pryzmat  współczesnych interpretacji jego dziedzictwa. Dziedzictwa wyrażonego w projektach artystycznych, jak i wypowiedziach wybitnych ludzi sztuki. Scheda artysty przedstawiona jest równolegle z pracami nad projektami interdyscyplinarnymi, które były przygotowane na obchody Roku Wyspiańskiego.

Bookmark and Share