57. Krakowski Festiwal Filmowy: Panorama polskiego dokumentu
O Lemie napisano i nakręcono już wiele, a jednak jego życie wciąż skrywa wiele zagadek i paradoksów. Jak udało mu się przeżyć Holocaust? Jaki był jego stosunek do PRL - skoro i pisał utwory propagandowe, i działał w konspiracji? Jak w latach 50. udawało mu się być na bieżąco ze światową nauką i techniką? Dlaczego przez całe życie współpracował z katolickim Tygodnikiem Powszechnym, będąc otwarcie ateistą? W filmie Autor Solaris z tymi pytaniami mierzy się Borys Lankosz, reżyser, który z jednej strony pokazał Ziarnem prawdy i Rewersem, że dobrze sobie radzi z gatunkową popkulturą, a z drugiej filmami Rozwój i Radegast, że jest wrażliwym dokumentalistą, który potrafi kamerą pokazać rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka.
W dokumencie Autor Solaris prezentowane są unikalne materiały archiwalne: zdjęcia i filmy kręcone przez Stanisława Lema na kamerze 8mm, niepublikowane dotąd listy, nagrania głosu pisarza oraz fragmenty socrealistycznej, propagandowej sztuki Zdarzenie na jachcie Paradise.
O życiu i twórczości Lema opowiadają czołowi lemoznawcy: Jerzy Jarzębski, Stanisław Bereś, Tomasz Fiałkowski, Michael Kandel i Wiktor Jazniewicz (tłumacze na język angielski i rosyjski), a także Michał Zych - siostrzeniec pisarza, który mieszkał u swojego sławnego wuja. Narratorem filmu jest Marek Kondrat. W inscenizowanych scenach biograficznych, Lemowi głosu użycza Jan Peszek.
| The first biographical documentary about the Polish science fiction writer Stanislaw Lem, a figure that poses many mysteries and paradoxes: how he managed to survive the Holocaust? He was communist or anticommunist? How could he keep abreast of science in Poland during the fifties? Why collaborated lifelong with Catholics if he was really an atheist?
Prezentowany w ramach Lem: Adaptacje nieskończoności - przegląd filmowy.