kpb

Początek

tytuł oryginalny: Dasatskisi

reżyseria: Dea Kulumbegashvili
aktorzy: Ia Sukhitashvili, Rati Oneli, Kakha Kintsurashvili, Saba Gogichaishvili, Ia Kokiashvili

czas trwania: 125 min.
produkcja: Gruzja/Francja 2020
napisy: polskie
with Polish Subtitles
info: Mastercard Off Camera

MFF w Cannes 2020 - nominacja: Oficjalna selekcja Festiwalu - Program (Dea Kulumbegashvili)
MFF w San Sebastián 2020 – Złota Muszla (Najlepszy film), Srebrna Muszla (Najlepsza aktorka - Ia Sukhitashvili, NAjlepszy reżyser - Dea Kulumbegashvili, Nagroda Jury (Najlepszy scenariusz)
MFF w Toronto 2020: Nagroda FIPRESCI (Dea Kulumbegashvili)


Film prezentowany w sekcji: Miłość na mózgu.

 

Film Dey Kulumbegashvili to jeden z najmocniejszych festiwalowych debiutów ubiegłego roku. Ta surowa, porażająca opowieść rozgrywa się w niewielkiej gruzińskiej wiosce. Dochodzi tam do niepokojącego incydentu, jakim jest spalenie przez ekstremistów miejsca kultu świadków Jehowy, co poważnie może zagrozić tworzącej się dopiero społeczności. Nie widząc szans na spokojną koegzystencję, przerażona Yana (znakomita w tej złożonej roli Ia Sukhitashvili) myśli o opuszczeniu tego miejsca. Jej mąż Dawid, będący jednocześnie przywódcą lokalnej wspólnoty, sugeruje, że wątpliwości kobiety są przesadzone, i wyjeżdża w celu zdobycia pieniędzy na odbudowę kościoła. Pod jego nieobecność Yana będzie musiała stawić czoła przesłuchaniu przez miejscowego policjanta, który w nieludzki sposób próbuje dać jej do zrozumienia, że głos bohaterki nie ma żadnego znaczenia.


Początek to wstrząsająca opowieść o pozycji kobiet w konserwatywnym społeczeństwie i tym, jak mocno zakorzeniony w nim jest patriarchat. Chwilami brutalnie dosłowna, chwilami –- za sprawą malarskich kadrów Arseniego Khachaturana i muzyki Nicolasa Jaara – nabierająca wręcz symbolicznego wymiaru.


| In a sleepy provincial town, a Jehovah's Witness community is attacked by an extremist group. In the midst of this conflict, the familiar world of Yana, the wife of the community leader, slowly crumbles. Yana's inner discontent grows as she struggles to make sense of her desires.


KUP BILET TUTAJ

 

Prezentowany w ramach Mastercard Off Camera 2021.

Bookmark and Share