kpb

Honey cigar

tytuł oryginalny: Cigare au miel

reżyseria: Kamir Aïnouz
aktorzy: Zoé Adjani, Amira Casar, Lyès Salem, Louis Peres, Idir Chender

czas trwania: 100 min.
produkcja: Francja/Algieria/Belgia 2020
napisy: polskie
with Polish subtitles
info: Mastercard Off Camera

Film prezentowany w sekcji: Miłość na mózgu.

 

Pełnometrażowy debiut algiersko-francuskiej reżyserki Kamir Aïnouz opowiada historię miłosnego i seksualnego dojrzewania siedemnastoletniej Selmy (w tej roli siostrzenica ikony kina Isabelle Adjani – Zoé Adjani).


Większość akcji rozgrywa się w dość zamożnej dzielnicy Paryża na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Bohaterka jest dzieckiem emigrantów, w związku z tym żyje na pograniczu dwóch światów i bardzo odmiennych kultur. A jej rodzice, choć niezbyt religijni, mają w stosunku do niej konkretne oczekiwania i co rusz urządzają kolejne „swatane wieczory”. Tymczasem Selma nawiązuje relację z atrakcyjnym Julienem i coraz bardziej zaczyna uświadamiać sobie, jak silnie oddziałują na nią opresyjne, patriarchalne normy i wszechobecny systemowy rasizm. W ostatniej części filmu dziewczyna, wraz z matką, jedzie do Algierii, gdzie na jaw wychodzą pewne sprawy z przeszłości, które rzucają nowe światło na burzliwą relację obu postaci. Główna bohaterka dorasta, czytając klasyczne powieści o miłości.

Reżyserka szybko jednak zrywa z tradycyjnymi melodramatycznymi wzorcami, zarówno tymi dotyczącymi postawy  Selmy, jak i fabuły własnego filmu. Zamiast tego widzowie oglądają erotyczne przebudzenie ukazane z feministyczną wrażliwością i miłosne perypetie inteligentnie obnażające kulturową odmienność dwóch rzeczywistości, w jakich tkwi młoda kobieta.     


| Selma, 17, who lives in a bourgeois and secular Berber family. When she meets Julien in college, she realizes for the first time the impact of patriarchal rules on her intimacy.


KUP BILET TUTAJ

 

Prezentowany w ramach Mastercard Off Camera 2021.

Bookmark and Share