kpb

Mogul Mowgli

tytuł oryginalny: Mogul Mowgli

reżyseria: Bassam Tariq
aktorzy: Riz Ahmed, Anjana Vasan, Aiysha Hart, Nabhaan Rizwan, Alyy Khan

czas trwania: 89 min.
produkcja: Wielka Brytania/USA 2020
napisy: polskie
with Polish subtitles
info: Mastercard Off Camera

MFF w Berlinie 2020 - wygrana: Nagroda FIPRESCI - Nagroda w sekcji "Panorama" (Bassam Tariq)
British Independent Film Awards 2020 - wygrana: Najlepszy debiutujący scenarzysta, Najlepsza muzyka
British Independent Film Awards 2020 - nominacje: Najlepszy aktor (Riz Ahmed), Najlepszy aktor drugoplanowy (Alyy Khan), Najlepszy scenariusz (Bassam Tariq, Riz Ahmed), Najlepsze zdjęcia (Annika Summerson), Najlepszy dźwięk (Ian Morgan, Nigel Albermaniche, Paul Davies, Robert Farr)


Film prezentowany w sekcji: Wolność równość solidarność.

 

Zed (rewelacyjny, nominowany w tym roku do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej – Riz Ahmed), brytyjsko-pakistański raper, jest właśnie w trakcie swojej pierwszej międzynarodowej trasy. Niespodziewanie decyduje się ją przerwać i odwiedzić niewidzianą od dawna rodzinę. W domu rodziców poszukuje inspiracji w swoich starych nagraniach i ulubionych  kasetach z okresu dorastania, kiedy nagle zapada na tajemniczą i intensywną autoimmunologiczną chorobę. Jego stan z dnia na dzień się pogarsza. Z kolei plany dotyczące rozwijania kariery spełzają na niczym, a sam bohater popada w depresyjne stany i pogrąża się w surrealistyczny świat halucynacji, w których bolesne wspomnienia z dzieciństwa sąsiadują z wizjami ukazującymi jego ojca zmuszonego do ucieczki z Indii.


Debiutancka fabuła Bassama Tariqa, na podstawie scenariusza samego Ahmeda, porusza trudne tematy dotyczące spychanej na marginesy świadomości kulturowej przynależności i dziedzictwa. A wykonywane przez aktora, który sam jest również muzykiem, hiphopowe numery opowiadają o problemach związanych ze społeczną mobilnością, rodzinnymi sporami, męskością w kryzysie i transnarodową tożsamością. 

 


| A British Pakistani rapper is on the cusp of his first world tour, but is struck down by an illness that threatens to derail his big break.

 


KUP BILET TUTAJ

 

Prezentowany w ramach Mastercard Off Camera 2021.

Bookmark and Share