kpb

Tańcząca z rekinami

tytuł oryginalny: Playing with Sharks

reżyseria: Sally Aitken
aktorzy: Valerie Taylor, Jeremiah S. Sullivan, Ron Taylor

czas trwania: 95 min.
produkcja: Australia 2020
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Millennium Docs Against Gravity

Sundance Film Festival 2020: Nagroda Jury (nominacja)
MFF Millennium Docs Against Gravity 2021: Nagroda “Co jest grane 24” Big Screen Doc (nominacja), Green Warsaw Award (nominacja)


Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. W latach 60. XX wieku wraz z innymi pionierami w tej dziedzinie, takimi jak Stan Waterman w USA czy Jacques Cousteau we Francji, należała do nielicznej garstki wykwalifikowanych podwodnych fotografów. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, przeżyła jego atak i zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym. Studiowała zachowanie tych drapieżników i szerzyła wiedzę na ich temat. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie Szczęki, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy.


Film portretuje tę magnetyczną osobowość, wykorzystując zremasterowane materiały archiwalne utrwalone na przestrzeni 50 lat jej życia. Udajemy się w zachwycającą pod względem wizualnym podróż do podwodnego świata z czasów, zanim rafy koralowe zostały spustoszone przez zmiany klimatyczne, a przełowienie zredukowało niemal do zera wiele morskich gatunków. Poznajemy morską krainę, obserwując majestatyczny charakter rekinów i ich groźną charyzmę. Strach zastępuje szacunek i podziw, a przede wszystkim zrozumienie, z jakiego powodu to właśnie rekiny znajdują się na wierzchołku drabiny oceanicznych stworzeń.


| Pioneering scuba diver Valerie Taylor, who has dedicated her life to exposing the myth surrounding our fear of sharks.

 

Prezentowany w ramach Weekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity.

 

ZWIASTUN ORYGINALNY:

Bookmark and Share