kpb

Gorbaczow. Raj

tytuł oryginalny: Gorbachev. Heaven

reżyseria: Witalij Manski

czas trwania: 100 min.
produkcja: Łotwa/Czechy 2020
język: rosyjski
napisy: polskie, angielskie
in Russian with Polish and English subtitles
info: Millennium Docs Against Gravity

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2020: Nagroda dla najlepszego reżysera, Najlepszy dokument pełnometrażowy (nominacja)
MFF Millennium Docs Against Gravity 2021: Grand Prix (nominacja)

 

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego i tektonicznych zmian na świecie. Jego program pieriestrojki i głasnosti miał naprawić państwo i był nadzieją na wolność obywateli. Zgodził się na zjednoczenie Niemiec, którego symbolem było obalenie muru berlińskiego. Jednocześnie ginęli ludzie żądający wolności w Wilnie, Baku, Tbilisi. Starano się ukryć konsekwencje wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zaś własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium – ich jedynej dumy i sensu poświęceń. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy, wspominając swoją żonę Raisę i czasy, które zmieniły świat.


| An interview with former USSR president Mikhail Gorbachev, one of the most influential figures of the last century, whose rule heralded the end of the Soviet Union. In an intimate setting, he gives his view of Russia then and now.

 

Prezentowany w ramach Weekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity.

 

ZWIASTUN ORYGINALNY:

Bookmark and Share