kpb

Najpiękniejszy chłopiec na świecie

tytuł oryginalny: The Most Beautiful Boy in the World

reżyseria: Kristina Lindstroem, Kristian Petri
aktorzy: Björn Andresen, Annike Andersen, Silva Filmer

czas trwania: 93 min.
produkcja: Szwecja 2021
język: szwedzki
napisy: polskie, angielskie
in Swedish with Polish and English subtitles
info: Millennium Docs Against Gravity

MFF w Cleveland 2021: Najlepszy dokument (nominacja)
Sundance Film Festival 2021: Nagroda Jury (nominacja)
MFF Millennium Docs Against Gravity 2021: Nagroda “Co jest grane 24” Big Screen Doc (nominacja)


W 1970 roku Luchino Visconti szukał w różnych krajach młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji Śmierci w Wenecji Tomasza Manna. Visconti był już zmęczony długimi i bezskutecznymi poszukiwaniami. Wykonał ponad 150 przesłuchań. Po castingu w Sztokholmie angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Rok później, podczas premiery filmu w Londynie, w obecności królowej Elżbiety Visconti okrzyknął swojego aktora „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Kilka miesięcy potem w trakcie festiwalu w Cannes agent muzyczny zaprosił Björna do Japonii. Tam stał się on pierwszą zachodnią gwiazdą pop, występował w sesjach zdjęciowych oraz w reklamówkach. Przydomek nadany przez Viscontiego przykleił się do Björna na resztę życia i stał się jego przekleństwem.


Dziś, pół wieku później, Björn walczy z uzależnieniami i wewnętrznymi demonami. Odkrywa tajemnicę swojej matki i jej nagłego odejścia. Kontynuuje też swoją karierę, grając m.in. w horrorze Midsommar. Najpiękniejszy chłopiec na świecie to intymny obraz osoby, która próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać kontrolę nad życiem. Ukazuje również kulisy powstania legendarnego filmu dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym i proces wykorzystywania, który dzisiaj szerzej dyskutuje się dzięki ruchowi #metoo.


| In 1971, due to the world premiere of Death in Venice, Italian director Lucino Visconti proclaimed his Tadzio as the world's most beautiful boy. A shadow that today, 50 years later, weighs Björn Andresen's life.

 

Prezentowany w ramach Weekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity.

 

ZWIASTUN ORYGINALNY:

Bookmark and Share