kpb

Złe baśnie

tytuł oryginalny: Favolacce

reżyseria: Damiano i Fabio D’Innocenzo
aktorzy: Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Lino Musella, Gabriel Montesi

czas trwania: 98 min.
produkcja: Włochy/Szwajcaria 2020
premiera: 2021-09-13
język: włoski
napisy: polskie
in Italian with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2020: Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz
Europejskie Nagrody Filmowe 2020: Najlepszy scenariusz (nominacja)


Baśnie Damiano i Fabio  d'Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm... Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu.


Akcja filmu rozgrywa się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo. Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni... Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. Oryginalny tytuł Favolacce jest połączeniem włoskich słów favole – opowieść oraz parolacce – przekleństwo.


| A few families living out on a limb in the suburbs of Rome. Tensions here can explode at any time; ultimately it's the children who bring about the collapse.

 

Wcześniej w ramach Cinema Italia Oggi 2021 - przegląd nowego kina włoskiego.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share