Niebywale odważne, nowatorskie, prowokacyjne, poruszające tematy tabu, których na próżno szukać na polskich ekranach. Najlepsze polskie krótkie metraże 2021. Vol. 1 to zestaw czterech filmów, które szturmem zdobyły festiwale filmowe w kraju i na świecie i na które od dawna czekali widzowie kin.
FILMY W ZESTAWIE (całkowity czas trwania: 97'):
ALICJA I ŻABKA | ALICJA I ŻABKA
(Olga Bołądź) PL 2020, 27'
Alicja i żabka to historia szybkiego dorastania, na które główna bohaterka nie chce się zdecydować. To opowieść o tym, jak problem odcina od rzeczywistości, bo jest tak ciężko, że aż nierealnie. Razem z bohaterką przenosimy się do świata fantazji, w którym jest pięknie i strasznie. Jak w bajce pełno jest symboli i ukrytych znaczeń. Jest to jedyne miejsce, gdzie Alicja po swojemu radzi sobie ze swoim problemem. Chodzi o aborcję - trudny temat, na który nie ma jednej odpowiedzi, a pewnie i żadna nie jest dobra. Wszystko zależy od człowieka i od jego decyzji. Ale czy może być ona samodzielna?
Debiut reżyserski Olgi Bołądź odniósł spektakularny sukces na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wygrał Konkurs Filmów Krótkometrażowych. W rolę tytułową wciela się niezwykle utalentowan debiutantka Julia Kuzka, która za tę kreację otrzymała wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Rolę jej matki gra Agnieszka Suchora. Partnerują im m.in. Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Janusz Chabior. Debiut Olgi Bołądź powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.
ZWIASTUN:
WE HAVE ONE HEART | WE HAVE ONE HEART
(Katarzyna Warzecha) PL 2020, 11'
Od czasu swojej premiery na prestiżowym festiwalu Visions du Reel We Have One Heart podróżuje cały czas. W październiku animowany dokument Katarzyny Warzechy otrzymał Złotego Hugo na Chicago International Film Festival, dzięki czemu był kandydatem do Oscara w kategorii film dokumentalny.
Film opowiada historię Adama i jego rodziny. Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję wymienianą przed laty przez swoich rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Odnalezienie listów to dla Adama okazja, aby dowiedzieć się czegoś o ojcu, którego dotąd nie poznał.
ZWIASTUN:
NOAMIA | NOAMIA
(Antonio Eduardo Galdamez Munoz) PL 2020, 29'
W warszawskim mieszkaniu znaleziono ciało martwego chłopaka. Na miejsce przybywa komisarz Delman. Szybko orientuje się, że z ofiarą łączy go pewien sekret. Nikt nie powinien go poznać, więc Delman sam potajemnie rozpoczyna prywatne śledztwo. Wszystkie tropy prowadzą do nadmorskiego osiedla Noamia. Co odnajdzie tam Delman? Rozwiązanie zagadki? Odkupienie? Oto punkt wyjścia niespełna 30-minutowej opowieści, która trzyma w napięciu i pozwala widzowi na układanie fabularnej mozaiki z drobnych okruchów.
Film otrzymał wyróżnienie za reżyserię na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodę Specjalną na WAMA FF i dwie nagrody na Młodzi i Film w Koszalinie.
ZWIASTUN:
WIELKI STRACH | WIELKI STRACH
(Pawlina Carlucci Sforza) PL 2020, 28'
Dokument Wielki strach opowiada o społecznej pamięci mordów, jakie miały miejsce po II wojnie światowej w lesie Dębrzyna na Podkarpaciu. Wielu ludzi wracało wtedy z odległych krańców świata, nie spodziewając się, że blisko domu staną się ofiarą napadu ze strony grasujących na tym obszarze bandytów. Wyrzuceni z pociągu, ograbieni i na koniec zabici, powiększali oni liczbę jakoby zaginionych w czasie wojny. O tym, co się w lesie dzieje, wiedzieli mieszkańcy pobliskich miejscowości. Nie interweniowali jednak, bo, jak sami mówią, "żyli pod strachem". Strach trwa do dzisiaj, ale młodej reżyserce udało się ich przekonać.
Dokument powstał na podstawie scenariusza Pawliny Carlucci-Sforzy oraz Magdaleny Lubańskiej, która na tym terenie prowadzi badania antropologiczne. To już drugi film tego duetu i drugi, realizowany na tym terenie, zainspirowany trudną lokalną historią.
Film otrzymał nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato w Radomiu.
ZWIASTUN:
Zestaw prezentowany w ramach Pokazów przedpremierowych.
ZWIASTUN ZESTAWU: