kpb

Mank

tytuł oryginalny: Mank

reżyseria: David Fincher
aktorzy: Lily Collins, Amanda Seyfried, Gary Oldman

czas trwania: 131 min.
produkcja: USA 2020
premiera: 2021-02-12
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2021 - wygrana: Najlepsze zdjęcia, Najlepsza scenografia
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy Film, Najlepsza reżyseria (David Fincher), Najlepszy aktor (Gary Oldman), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Amanda Seyfried),  Najlepsza muzyka filmowa, Najlepsza charakteryzacja, Najlepszy dźwięk

 

Zanurzone w niepowtarzalnej atmosferze klasycznego Hollywood lat 30., najnowsze, czarno-białe dzieło Davida Finchera, reżysera kultowego Siedem, Zodiaka i Zaginionej dziewczyny. Tytułowy Mank to Herman J. Mankiewicz – utalentowany scenarzysta, jeden z pierwszych prawdziwych script doctorów, a zarazem człowiek nieustannie walczący z własnymi demonami.

 
Grany przez Gary’ego Oldmana bohater otrzymuje nietuzinkowe zlecenie: ma napisać scenariusz do debiutu Orsona Wellesa, który później przejdzie do legendy jako Obywatel Kane – jeden z najlepszych filmów w historii kina. Mankiewicz izoluje się w odciętym od świata domu na pustkowiu, puszcza wodze fantazji, a swoje niezwykłe pomysły z mozołem przelewa na papier. Podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń nie jest przypadkowe: Mank wypełnia scenariusz bohaterami łudząco podobnymi do znanych w Hollywood osobistości i – delikatnie mówiąc  – nie traktuje ich ulgowo. To nie może się dobrze skończyć.


| Follows screenwriter Herman J. Mankiewicz's tumultuous development of Orson Welles' iconic masterpiece Obywatel Kane.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share