kpb

Słudzy (Servants)

tytuł oryginalny: Služobníci

reżyseria: Ivan Ostrochovský
aktorzy: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík

czas trwania: 80 min.
produkcja: Słowacja/Rumunia/Czechy/Irlandia 2020
premiera: 2021-03-05
język: słowacki
napisy: polskie, angielskie
in Slovak with Polish and English subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

 

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ivana Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.


Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji, opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.
 

Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy Sługami, a Idą. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.


| The year is 1980. Michal and Juraj are students at a theological seminary in totalitarian Czechoslovakia. Fearing the dissolution of their school, the tutors are moulding the seminarians into a shape satisfactory to the ruling Communist Party. Each of the young students must decide if he will give into the temptation and choose the easier way of collaborating with the regime, or if he will subject himself to draconian surveillance by the secret police.

 

Wcześniej w ramach Nowohoryzontowego pakietu startowego.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share