kpb

Żegnaj, mój synu

tytuł oryginalny: Di jiutianchang

reżyseria: Wang Xiaoshuai
aktorzy: Wang Jingchun, Yong Mei, Qi Xi, Wang Yuan, Du Jiang

czas trwania: 180 min.
produkcja: Chiny 2019
premiera: 2020-06-26
język: chiński
napisy: polskie
in Chinese with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Berlinale 2019: Srebrny Niedźwiedź - Najlepsza aktorka (Mei Yong), Srebrny Niedźwiedź - Najlepszy aktor (Jingchun Wang)


Obejmująca trzy dekady rodzinna saga, której tłem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. Pod płaszczykiem epickiego kina Wang Xiaoshuei, czołowy twórca szóstej generacji chińskich reżyserów, opowiada o bolesnej stracie, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania.


Film zdobył ponad 20 nagród oraz 40 nominacji na światowych festiwalach filmowych.


Główni bohaterowie Yaojun i Liyun byli niegdyś szczęśliwym małżeństwem. Ich los naznaczony został z chwilą, gdy w tragicznym wypadku śmierć poniósł ukochany syn pary. To wydarzenie odcisnęło się piętnem na całym ich dalszym życiu, którego celem od tej pory stało się znalezienie ukojenia. Dramatyczne skutki „polityki jednego dziecka” oraz skomplikowane relacje rodzinne opowiedziane są subtelnie i z głęboką wrażliwością.


Posługując się historią jednostek, chiński reżyser krytycznym okiem spogląda na transformację, jaką na przestrzeni trzech dekad przeszło Państwo Środka. Od rewolucji kulturalnej do agresywnego kapitalizmu dnia dzisiejszego. Ozdobą filmu są znakomite role, za które Yong Mei oraz Wang Jingchun odebrali w Berlinie Srebrne Niedźwiedzie.


| Two married couples adjust to the vast social and economic changes taking place in China from the 1980s to the present.

 

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 4: Kino na świecie.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share