kpb

Daleko od Reykjaviku

tytuł oryginalny: Héraðið

reżyseria: Grímur Hákonarson
aktorzy: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Þorsteinn Bachmann

czas trwania: 92 min.
produkcja: Islandia/Dania/Niemcy/Francja 2019
premiera: 2020-09-04
język: islandzki
napisy: polskie
in Icelandic with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Daleko od Reykjavíku, nowy film twórcy kinowego przeboju Barany. Islandzka opowieść, ponownie rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii. Ten ujmujący komediodramat koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki – i to z potężnym przeciwnikiem.


Kobieta nie zgadza się, by ją i sąsiadów doiła dłużej miejscowa spółdzielnia, której szefowie wpuszczają rolników w spiralę długów. Niczym islandzka Erin Brockovich, Inga rusza na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie. Samotne życie z dala od Reykjavíku wymaga odwagi, a zbuntowana kobieta wiele ryzykuje. Ale wychowana pośród surowej natury Inga odkrywa, że przez lata wyrzeźbiła ona także jej charakter. I że w lokalnej społeczności nie ma dla niej świętych krów.


Daleko od Reykjavíku Grímura Hákonarsona w północną melancholię nieoczekiwanie wplata komizm, a przemianę bohaterki subtelnie łączy ze zmianami w jej otoczeniu. Zima powoli przechodzi w zwiastującą nowe życie wiosnę, mrok ustępuje coraz dłuższym dniom, a w ich świetle staje się jasne, jaką należy obrać drogę. I że na tej drodze nie zawsze warto podążać za stadem.


| A widowed farmer begins a new life on her own terms by fighting against corruption and injustice in her community.

 

Wcześniej w ramach: Przystanek Islandia - przegląd filmowy, Pokazu przedpremierowego oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 4: Kino na świecie.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share