kpb

Vladimirska & Tomek Kruk

Czworo muzyków z Vladimirskiej (Scotia Gilroy, Samuel CalabuigDominik Borek i Kamila Drabek) połączy siły z krakowskim gitarzystą bluesowym Tomkiem Krukiem, aby wystąpić ze specjalnie skomponowaną na tegoroczną edycję Festiwalu Filmu Niemego oryginalną muzyką do filmu Charliego Chaplina Gorączka złota (1925).


Vladimirska to działający w Krakowie zespół składający się z muzyków z Kanady, Francji i Polski. Pierwotnie solowy projekt kompozytorki, autorki tekstów, wokalistki i instrumentalistki Scotii Gilroy, obecnie jest szcześcioosobową folkowo-popową grupą o pełnym energii, radosnym repertuarze zabarwionym karnawałowymi nutami.


Od pierwszych występów w swoim rodzimym mieście Krakowie, Vladimirska wszędzie spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem, a koncertuje regularnie w Polsce i za granicą. Występowała w Niemczech na takich festiwalach jak Fusion Festival (Rostock), PolkaBeats Festival (Cottbus) i Down by the River Festival (Berlin); na Słowacji w ramach Barbakan Festival; oraz w Polsce na festiwalach Folkowisko w Gorajcu, Folkolory w Szamotułach, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Ogród Dźwięków w Katowicach oraz wielu festiwalach i wydarzeniach w swoim macierzystym Krakowie, jak SLOT Fest, Green Zoo Festival, Tak Brzmi Miasto, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Festiwal Filmu Niemego, Wodna Masa Krytyczna, Wianki Święto Muzyki i Noc Sylwestrowa na Rynku Głównym w Krakowie.


Vladimirska kilkakrotnie komponowała i wykonywała muzykę na żywo do projekcji filmów niemych, m.in. do filmu Mocny człowiek z 1929 roku w trakcie Nocy Muzeów na zaproszenie Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ponownie w Warszawie w ramach Warszawskiego Kina Koncertowego, a także do projekcji filmów z 1905 roku pod tytułem Sen o starym Krakowie – filmowe obrazy Krakowa początku XX w. podczas 14. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie.


Debiutancka płyta Vladimirskiej Night Trains, wydana przez polską wytwórnię Gusstaff Records, została umieszczona na Bestenliste 4-2011 przez Preis der deutschen Schallplattenkritik (Nagroda Niemieckich Krytyków Wydawnictw Płytowych). Drugi album zespołu, Paper Birds, był płytą tygodnia Radia Kraków (6 do 10 lutego 2017), a utwór tytułowy Paper Birds był piosenką dnia Trójki 2 lutego 2017.


Stylowi, niedzisiejsi i nie do pomylenia z kimkolwiek innym. Nagradzani w zagranicznych konkursach i obecni na rodzimych festiwalach są bez wątpienia jednym z najciekawszych nowych zjawisk na polskiej scenie.
– Marcin Flint, t-mobile-music.pl


Vladimirska plecie porywające motywy, zwiewne melodie w tęskne, ale i beztroskie kawałki.
– Jacek Świąder, „Gazeta Wyborcza”


Bardzo jestem za, ponieważ lubię orkiestry, które grają zupełnie swoją nutkę. [...] Bardzo fajoskie, troszkę podwórkowo-cyrkowe, naprawdę fajne.
– Wojtek Waglewski, „Magiel Wagli”, Trójka

 


Podczas 20. Festiwalu Filmu Niemego zespół Vladimirska wystąpi wraz z Tomkiem Krukiem.


Tomek Kruk - gitarzysta i songwriter, aktywny na polskiej scenie od 2008 roku. Członek zespołów Kraków Street Band, GRUFF!, Companions, występujący także solo. Gra na gitarze Dobro i elektrycznej, używając technik slide i fingerstyle odwołuje się do stylu dawnych mistrzów bluesa. Jego inspiracje sięgają od Toma Waitsa do Morphine, od Dereka Trucksa do Sona House. Z różnymi projektami występował m.in. na International Blues Challenge w Memphis, Sziget, Suwałki Blues Festival, Blues Alive i dziesiątkach innych. W 2018 roku otrzymał tytuł gitarzysty roku w ankiecie kwartalnika "Twój Blues", a płyta Going Away z jego tekstami otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Blues/Country.


facebook.com/vladimirskamusic


| Exotic and carnival indie folk-pop. A band from Krakow gathered around the delicate voice of the leader of Scotia Gilroy. Accompanied by Tomek Kruk (guitar).

 

Vladimirska & Tomek Kruk zagrają w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

GORĄCZKA ZŁOTA | THE GOLD RUSH
(Charles Chaplin) US 1925, 88’
sobota, 7 grudnia 2019, godz. 18.30

 

Wcześniej zespół Vladimirska zagrał podczas 15. Festiwal Filmu Niemego (Baranki w Niemym Kinie II) oraz 14. Festiwalu Festiwalu Filmu Niemego (Sen o starym Krakowie)

Bookmark and Share