kpb

Niewidoczne życie sióstr Gusmão

tytuł oryginalny: A Vida Invisível de Eurídice Gusmão

reżyseria: Karim Aïnouz
aktorzy: Fernanda Montenegro, Carol Duarte, Julia Stockler

czas trwania: 139 min.
produkcja: Brazylia/Niemcy 2019
premiera: 2019-11-08
język: portugalski
napisy: polskie
in Portuguese with Polish subtitles
info: Mastercard Off Camera

OSCARY 2020 - brazylijski kandydat w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny"
MFF w Cannes 2019 - Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
MFF w Monachium 2019 – nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu


Pokaz specjalny


Zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz brazylijski kandydat do OSCARA to nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego reżysera Karima Aïnouza. Skąpana w feerii kolorów i muzyce opowieść o sile siostrzanej relacji na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy.


W swoim nowym filmie reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50. Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem.

  
Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.


Zarówno powieść, jak i film są hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek. Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, widz poznaje galerię barwnych postaci – przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio.
 

To opowieść, którą rzeczywiście przepełnia „niewidoczne życie”. Nie tylko Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.


Film Karima Aïnouza nazywany jest „tropikalnym melodramatem”. Do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów, że film jest swego rodzajem hołdem dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze.


| The year is 1950. Classical piano prodigy Eurídice (Carol Duarte) dreams of studying at the Vienna Conservatory. Her sister, Guida (Julia Stockler), however, is the first of the siblings to make it to Europe, albeit fleetingly: after having eloped with a Greek sailor, Guida soon returns to Rio de Janeiro pregnant and alone, unbeknownst to Eurídice. Kept apart by a terrible lie, years pass as the two sisters forge their respective paths through their city's teeming bustle, each believing the other to be half a world away.

 

KUP BILET TUTAJ


Prezentowany w ramach Mastercard Off Camera 2024.


Wcześniej w ramach: studencki Nocny Klub Filmowy - pokaz przedpremierowy oraz Letnie Tanie Kinobranie 2020, tydzień 8.: B jak Bliskość.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share