kpb

Jadzia

tytuł oryginalny: Jadzia

reżyseria: Mieczysław Krawicz
aktorzy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Michał Znicz, Józef Orwid

czas trwania: 93 min.
produkcja: Polska 1936
język: polski
in Polish
info: Złote lata komedii

Jadzia Jędruszewska - mistrzyni tenisa - gra zawsze rakietą firmy Malicz, robiąc jej ogromną reklamę i tym samym odbierając klientów konkurencyjnemu przedsiębiorstwu Oksza. Młody i przystojny syn właścicielki Okszy postanawia uwieść Jędruszewską, a następnie namówić, aby zaczęła ona reklamować jego firmę. Kiedy zjawia się przed pokojem Jędruszewskiej i widzi wychodzącą z niego dziewczynę, bierze ją za słynną tenisistkę i od razu zaczyna smalić do niej cholewki. Adorowana nie jest jednak Jędruszewską, lecz Jadzią Maliczówną, która przyniosła tenisistce nową rakietę. Dziewczyna podejmuje grę, podając się odtąd za słynną sportsmenkę. 


Filmowa komedia o przedwojennej Radwańskiej z królową srebrnego ekranu Jadwigą Smosarską w roli głównej. Jak twierdzi prof. Małgorzata Hendrykowska, autorka biografii aktorki, jej postać w Jadzi uosabia zmiany obyczajowe dokonujące się w ówczesnej Polsce. Miejsce gorącej patriotki, szlachetnej panny ze dworu zajmuje nowoczesna, niezależna kobieta, businesswoman, która z odwagą podejmuje wyzwanie mężczyzny z konkurencyjnej firmy. Jadzia to niewątpliwie jeden z najważniejszych filmów w dorobku Smosarskiej, aktorki, której wielką i ciekawą karierę przerwała wojna. W pozostałych rolach w filmie wystąpili m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Michał Znicz i Józef Orwid.

 

Pokaz w ramach: Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Złote lata polskiej komedii

 

FRAGMENT FILMU:

 

Film wyświetlany z nośnika cyfrowego powstałego w ramach NITROFILM - projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bookmark and Share