kpb

Mowa ptaków (Bird Talk)

tytuł oryginalny: Mowa ptaków

reżyseria: Xawery Żuławski
aktorzy: Sebastian Fabijański, Eryk Kulm jr, Jaśmina Polak, Katarzyna Chojnacka, Sebastian Pawlak, Andrzej Chyra

czas trwania: 138 min.
produkcja: Polska 2019
premiera: 2019-09-27
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Nagroda Jury Młodzieżowego

 

Mowa ptaków to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. W filmie zobaczymy prawdziwą plejadę gwiazd, między innymi Sebastiana Fabijańskiego, Andrzeja Chyrę, Borysa Szyca, Martę Żmudę-Trzebiatowską i wcielającego się w filmowe alter ego Andrzeja Żuławskiego Daniela Olbrychskiego.


Mowa ptaków to niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. Mowa ptaków jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące.


Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy Na srebrnym globie i Szamance. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

 

| The script was written by Andrzej Zulawski and is his most contemporary story. It's about Poles and Poland and is concerned with what is happening here and now. It tells the story of brothers, couples and friends, all trying to find a place in contemporary Warsaw. Intellectuals, teachers, musicians and painters, all barely making ends meet, but nevertheless intent on improving their country. The author was unable to make the film, but before his death he passed the script to his son, Xawery Zulawski.

 

Film prezentowany w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2020: tydzień 2. S jak szaleństwo

 

ZWIASTUN:

TEASER:

Bookmark and Share