kpb

Ból i blask

tytuł oryginalny: Dolor y gloria

reżyseria: Pedro Almodóvar
aktorzy: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Leonardo Sbaraglia, Asier Etxeandia, Cecilia Roth, Raúl Arévalo, Nora Navas

czas trwania: 113 min.
produkcja: Hiszpania 2019
premiera: 2019-08-30
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Photo by Manolo Pavón

 

Oscary 2020: najlepszy film zagraniczny - nominacja, najlepszy aktor (Antonio Banderas) - nominacja
MFF w Cannes: Złota Palma dla najlepszego aktora (Antonio Banderas)
MFF w Toronto: nominacja - Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne',
Europejska Nagroda Filmowa 2019: nominacja (Najlepszy Europejski Film, Najlepszy Europejski Reżyser - Pedro Almodóvar, Najlepszy Europejski Aktor - Antonio Banderas, Najlepszy Europejski Scenarzysta -
Pedro Almodóvar)


Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?


Ból i blask to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę Osiem i pół Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość  z poczuciem humoru.


Ból i blask to arcydzieło (Gazeta Wyborcza), najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat (The Hollywood Reporter), najpiękniejsza celebracja miłości (The Playlist). Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie – to tylko kilka reakcji na najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Pedro Almodóvara. Twórca Wszystko o mojej matce i Porozmawiaj z nią opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. Ból i blask to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes.

 

| A film director reflects on the choices he's made in life as past and present come crashing down around him.

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 5: Kalejdoskop barw. 

 

Wcześniej w ramach: Pokaz przedpremierowy, pokaz w kinie samochodowym Rozrywka, Letnie Tanie Kinobranie 2020, tydzień 8.: B jak Bliskość oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 1: Kino i miłość.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share