kpb

Słodki koniec dnia (Dolce fine giornata)

tytuł oryginalny: Dolce fine giornata

reżyseria: Jacek Borcuch
aktorzy: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor

czas trwania: 92 min.
produkcja: Polska 2019
premiera: 2019-05-10
język: włoski, polski, francuski
napisy: polskie, angielskie
in Italian, Polish and French with Polish and English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

12. Mastercard OFF CAMERA 2019 - Nagroda Główna w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych
FF Sundance: udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny


Nagrodzona na festiwalu Sundance oraz na 12. Mastercard Off Camera historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia.


Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Życie Marii toczy się w rytmie włoskiej prowincji, do czasu gdy na jej relacjach z mężem i córką zaczynają się pojawiać rysy, w miarę jak angażuje się w romantyczny związek z młodym imigrantem Nazeerem.


Na skrzyżowaniu wolnego ducha i starzejącego się ciała Maria stara się zdefiniować swoją rolę w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Maria wygłasza publicznie kontrowersyjną opinię, oddając Nagrodę Nobla i wzbudzając poruszenie nie tylko w miasteczku, ale w całej Europie. Jej bezkompromisowość i niepoprawność polityczna okazują się mieć dramatyczne konsekwencje – dla Nazeera, jej rodziny, lokalnej społeczności i niej samej. Słodki koniec dnia to opowieść o starciu wielkiego, kreatywnego intelektu i kobiecości z widmem rozpadającej się europejskiej demokracji. Od pierwszej do ostatniej sceny Maria ma siłę i odwagę, by walczyć o to, co najbardziej ceni.


Byłam przy tym projekcie właściwie prawie od pomysłu. Od początku bardzo mi się podobał, chociaż był kontrowersyjny, raczej trudny. Lubię takie zagadki, takie rzeczy do grania. Maria Linde to bardzo interesująca postać, a historia filmowa przede wszystkim porusza tak współczesne i żywo aktualne problemy, że wydawało mi się to naprawdę ważne. - Krystyna Janda

 

| A woman's stable family life begins to fall apart as she develops a relationship with a young immigrant.

 

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 6: Kolor indygo.

 

Wcześniej w ramach: Pokazu przedpremierowego oraz Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 4: Filmy, które cię poniosą.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share