kpb

Podróż do pokoju matki

tytuł oryginalny: Viaje al cuarto de una madre

reżyseria: Celia Rico Clavellino
aktorzy: Ana Castillo, Lola Dueñas

czas trwania: 90 min.
produkcja: Hiszpania 2018
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: 4 nominacje - najlepszy początkujący reżyser (Celia Rico Clavellino), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lola Dueñas), najlepsza aktorka drugoplanowa (Anna Castillo), najlepszy montaż
Katalońskie Nagrody Filmowe Gaudí 2019: najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lola Dueñas), najlepsza aktorka drugoplanowa (Anna Castillo), najlepszy scenariusz (Celia Rico Clavellino), Nagroda Publiczności
MFF w San Sebastián 2018: Nagroda Młodego Jury


Pierwszy film Celii Rico Clavellino, wyróżniony na MFF San Sebastián nagrodą Młodego Jury.

Film o więziach rodzinnych, które nas łączą i pękają, sprawiając, że jesteśmy silni i jednocześnie krusi. Film o przywiązaniu matki i córki oraz odległości między nimi. Film o ich dwóch podróżach, podczas których bohaterki odkrywają, jak trudna jest miłość.


Leonor (Ana Castillo) jest gotowa opuścić małe miasteczko w Andaluzji i podjąć pracę, ale nie ma odwagi powiedzieć o tym matce, Estrelli (Lola Dueñas). Obawia się zostawić ją samą – martwi się o nią i jest pełna wątpliwości, czy podejmuje dobrą decyzję. Estrella boi się wypuścić córkę na szerokie wody, ale nie jest w stanie zatrzymać jej przy sobie, woli więc nic nie mówić. Więź, która je łączy, jest bardzo silna, dlatego Leonor będzie musiała podjąć nie lada wysiłek, aby zacząć żyć własnym życiem. Estrella musi zaś stawić czoła swojej samotności i zrozumieć, że kochać tym razem znaczy wypuścić z gniazda. Czy uda im się zmierzyć się z nowym, nieznanym etapem życia?

 

REŻYSERKA O FILMIE:

Chciałam, żeby Lola Dueñas nauczyła się szyć od mojej mamy, żeby przyjechała do mojego rodzinnego domu i pracowała w jej pracowni, chciałam też, aby cała ekipa usiadła przy mesa-camilla, ponieważ prawie nikt nie wiedział, co to jest… Chciałam, żeby wszyscy zobaczyli, na czym polega moja więź z rodziną i środowiskiem. W małych miasteczkach i na wsiach ludzie kochają cię, dbają o ciebie, w pewnym momencie nawet aż za bardzo, co zaczyna cię przytłaczać. Doświadczyły tego aktorki, szczególnie Ana Castillo. Było to niezwykle ważne, ponieważ są one kompletnie inne niż kreowane przez nie postaci i bardzo mi to pomogło w pracy z nimi, która trwała dwa miesiące. Przed przystąpieniem do zdjęć mieszaliśmy życie i fikcję, tak aby później wszystko było już zbudowane. Czytanie scenariusza odbywało się przy mesa-camilla. Jadłyśmy rosquillas zrobione przez mamę i ciocię.

- Celia Rico Clavellino

 

Pokaz w ramach 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

 

ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share