kpb

Camarón: flamenco i rewolucja

tytuł oryginalny: Camarón: flamenco y revolución

reżyseria: Alexis Morante

czas trwania: 104 min.
produkcja: Hiszpania 2018
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu


Tylko nieliczni rodzą się po to, by wyznaczyć nowe etapy w dziejach. By być inspiracją dla całego pokolenia i zmienić porządek rzeczy. Tylko nieliczni żyją tak intensywnie i z tak wielką determinacją. Tylko nieliczni mają talent przekraczający granice śmierci.

 

Film dokumentalny o jednej z najbardziej ekscytujących postaci świata muzyki XX wieku, jaką był Camarón de la Isla. Hołd złożony życiu i sztuce tego niezwykłego artysty w 25. rocznicę śmierci. Intymny portret legendy flamenco, z niepublikowanymi dotąd zdjęciami rodzinnymi, materiałami filmowymi i dokumentami, które przybliżą nam świat cantaora.


5 grudnia 1950 roku urodził się José Monje Cruz, znany jako Camarón albo Camarón de la Isla – postać, która zrewolucjonizowała sztukę flamenco. Krytykowany przez purystów, dla publiczności stał się ikoną, a dla świata Cyganów, z którego pochodził – wzorem i punktem odniesienia. Camarón żył intensywnie, na krawędzi. Był geniuszem, który wyprzedził swój czas. Pomimo przedwczesnej śmierci w 1992 roku, stał się jednym z najbardziej wpływowych i niepowtarzalnych artystów XX wieku.

 

Pokaz w ramach 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share