kpb

Kafarnaum

tytuł oryginalny: Capharnaüm

reżyseria: Nadine Labaki
aktorzy: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki

czas trwania: 126 min.
produkcja: Liban/USA 2018
premiera: 2019-02-22
język: arabski, amharski
napisy: polskie
Arabic, Amharic
info: e-kinopodbaranami.pl

Oscary 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Złote Globy 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu obcojęzycznego
Nagrody BAFTA 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Critics' Choice 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego
MFF w Cannes 2018: Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego

 

Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl.

 

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, Kafarnaum sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w filmie z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce Karmelu) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez Kafarnaum nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego Slumdoga. Milionera z ulicy, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed widzami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w Kafarnaum historii nikomu nie uda się zachować.

 

| Story of Zain (Zain al-Rafeea), a Lebanese boy who sues his parents for the "crime" of giving him life. The film follows him as he journeys from gutsy, streetwise child to hardened 12-year-old "adult" fleeing his negligent parents, surviving through his wits on the streets, where he meets Ethiopian migrant worker, who provides him with shelter and food, as the boy takes care of her baby son in return. When Zain later gets jailed for committing a violent crime, he finally seeks justice in a courtroom.

 

 

Wcześniej w ramach: Premiera Psychologiczna: Kafarnaum, Spotkanie Filozoficzne: Kafarnaum (przedpremierowo!), Klub Wysokich Obcasów: Kafarnaum (przedpremierowo!), Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 6: Filmy, które cię poruszą, Letnie Tanie Kinobranie 2020,
tydzień 5.: D jak Droga

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share