kpb

Przegląd Animacji Estońskiej

Zapraszamy na Przegląd Estońskiej Animacji, w ramach Dni Kultury Estońskiej, który odbędzie się w czwartek, 23 lutego, o godzinie 19.00.

W Estonii produkowanych jest rocznie aż osiem filmów animowanych. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę wielkość kraju oraz fakt, iż filmy te mają takie same budżety jak filmy fabularne. Co ważniejsze, estońska animacja zaliczana jest do najlepszych na świecie, zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

Mimo, że pierwszy estoński film animowany Przygody psa Juku powstał już w 1931 roku, prawdziwe początki animacji w tym kraju wiążą się z osobą Eleberta Tuganova, który w latach pięćdziesiątych XX w. założył NUKUFILM, studio animacji lalek.

W latach siedemdziesiątych z inicjatywy Reina Raamata powstało studio produkujące filmy rysunkowe JOONISFILM. Oba studia działały w ramach wytwórni Tallinnfilm.

Raamat był pierwszym estońskim twórcą animacji, który zdobył rozgłos międzynarodowy m.in. za sprawą takich filmów jak Duży Tyll (1980) o estońskim bohaterze mitycznym. Joonisfilm okazał się kuźnią talentów, tam zaczynali: Matti Kütt, Janno Pőldma, Heiki Ernits czy wreszcie Priit Pärn, najsłynniejszy obecnie estoński autor filmów animowanych, a także szef wydziału filmowego Akademii Sztuki w Turku w Finlandii.

Absurdalne, dziwne, filozoficzne, surrealistyczne – tak bywają opisywane te filmy. Każdy z nich jest inny, jednak łączy je specyficzne estońskie poczucie humoru i charakterystyczny stosunek Estończyków do otaczającego ich świata.

PROGRAM POKAZU:

czwartek, 23 lutego, godz. 19.00

1. SKRZYPCE | VIOLA
reż. Priit Tender, 1999, 11:39 min 
Wypalony skrzypek wykonuje tragikomiczny numer w towarzystwie swojej tańczącej żony. W tym momencie swoje pierwsze kroki ku ludzkiej przyszłości robi jednoręki człowiek-krzesło...

2. ROK MAŁPY | AHVIAASTA
reż. Ülo Pikkov, 2003, 11:51 min 
Pewna małpa, wzięta omyłkowo za pijanego świętego Mikołaja, który zabłądził i znalazł się z ZOO, została skierowana na leczenie uzależnienia alkoholowego. Małpę ostrzyżono i ogolono, aby wyglądała na przyzwoitego obywatela. Społeczeństwo szybko zaakceptowało nowego członka, który stał się figurą publiczną.

3. BEZGŁOWY JEŹDZIEC | PEATA RATSANIK
reż. Ülo Pikkov, 2001, 11:07 min 
Opowieść o kompromisie między jednostką a społeczeństwem. Bezgłowy jeździec jest jednym z wielu zwyczajnych mieszkańców Wielkiego Kanionu. Z jedną różnicą – nie ma głowy. To powoduje u niego kompleks niższości, który rozładowuje w bardzo brutalny sposób.

4. KONCERT DLA MARCHWIOWEGO CIASTA | KONSTSERT PORGANDIPIRUKALE
reż. Heiki Ernits, Janno Pőldma, 2002, 11:37 min
Babcia postanawia upiec ciasto marchwiowe i wysyła dziadka z wnuczką, aby przynieśli marchew z ogródka. Gdy wracają, okazuje się, że babci nie ma. Postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Wszystko przy wtórze kociej orkiestry.

5. 1895 | 1895 
reż. Priit Pärn, Janno Pőldma, 1995, 29:59 min
1895 jest animacją poświęconą stuleciu kina. To opowieść o życiu Augusta i Louisa Lumiere. Film zapoznaje publiczność z nieznanymi dotychczas faktami z życia znakomitych braci, którzy przeszli do historii jako twórcy kinematografii.
Obraz jest iluzją. Czy iluzja jest prawdą? Spostrzeżenie to i pytanie dały twórcom filmu prawo do twierdzenia, że to właśnie ich wersja życia braci Lumiere i narodzin kina jest tą najbardziej autentyczną i wyjątkową.

6. INSTYNKT | INSTINKT
reż. Rao Heidmets, 2003, 10:00 min
Co dzieje się, kiedy Twórca traci kontrolę nad Stworzeniem, a Stworzenie uświadamia sobie, że ma własną wolę? Pod rozwagę wszystkim, zaangażowanym w klonowanie, tworzenie sztucznej inteligencji i inne dziwne rzeczy.

7. MARCHEWKA! | PORGAND!
reż. Pärtel Tall, Priit Tender, 2003, 7:00 min
To Marchewka jednoczy wszystkich bohaterów opowieści. Zajączek nie ma marchewki. Ale Bałwanek ma. Zajączek jest głodny. Zaczyna się prześladowanie Bałwanka. Próbuje on ukryć się przed Zajączkiem na wszelkie możliwe sposoby – ale zawsze zdradza go Marchewka. Nadchodząca wiosna uświadamia, że Bałwanek nie jest prawdziwym bałwankiem, a sprawiająca kłopoty Marchewka staje się znakiem pojednania.


Bilety: tylko 10 zł!

Filmy w wersji oryginalnej z angielskimi napisami! |
Original version with English subtitles


Współorganizacja Przeglądu:
Koło Naukowe Studentów UJ W(KOŁO) ROSJI
Stowarzyszenie ProEstonia

Bookmark and Share

archiwum