kpb

Krótka historia polskiego kina: Gorączka

GORĄCZKA (reż. Agnieszka Holland)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina
poniedziałek, 9 października 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13810_0.jpg

Nagrodzona na Festiwalach w Gdyni i Berlinie, epicka opowieść o losach rewolucjonistów, oparta na powieści Andrzeja Struga. Gorączka Agnieszki Holland to kolejny film prezentowany w ramach ogólnopolskiego przeglądu Krótka historia polskiego kina. Projekcja w poniedziałek, 9 października. 

Krótka historia polskiego kina to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

Kolejny film w ramach przeglądu to Gorączka Agnieszki Holland. Tę wyróżnioną Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni adaptację powieści Andrzeja Struga Dzieje jednego pocisku będzie można u nas zobaczyć w poniedziałek, 9 października.

Gorączka to historia działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej, którzy przygotowują zamach na znienawidzonego generała. Bomba, którą mają się posłużyć, przechodzi z rąk do rąk, wpływając na losy kolejnych osób, które znajdują się w jej posiadaniu.

Ta przejmująca opowieść przedstawia upadek rewolucji 1905 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Dziś Gorączkę odczytuje się przede wszystkim jako niemal kassandryczną zapowiedź zbliżającego się stanu wojennego, ale bezpośrednią inspiracją do stworzenia filmu było inne, wcześniejsze wydarzenie - Praska Wiosna i jej smutny koniec, których świadkiem była Agnieszka Holland.

Książka Andrzeja Struga uważana była za niezwykle trudną do sfilmowania, ze względu na skomplikowaną narrację, wielość bohaterów oraz istną plątaninę wątków. Scenarzysta Gorączki, Krzysztof Teodor Toeplitz znacznie uprościł fabułę literackiego pierwowzoru, co wpłynęło pozytywnie na sam film, świetnie oceniany przez krytyków w Polsce i za granicą. Gorączka brała udział w Konkursie Głównym Festiwalu w Berlinie, skąd Barbara Grabowska wróciła ze Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki. Obok, zachwycającej w roli udręczonej Kamy, Barbary Grabowskiej, w filmie Gorączka wystąpili: Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz oraz Bogusław Linda.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.


PROGRAM:
poniedziałek, 9 października 2023
18.00 GORĄCZKA
| FEVER
(Agnieszka Holland) PL 1981, 122’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)


KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
listopad 2023
PRZYPADEK | BLIND CHANCE
(Krzysztof Kieślowski) PL 1981, 122’


BILETY: 15 zł


O FILMIE:
GORĄCZKA | FEVER
(Agnieszka Holland) PL 1981, 122’


MFF w Berlinie 1981: Najlepsza aktorka (Barbara Grabowska), udział w Konkursie Głównym
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1981: Najlepszy film, Najlepsza scenografia, Najlepsze kreacje aktorskie (Bogusław Linda), Najlepsze kreacje aktorskie (Krzysztof Zaleski)


Akcja rozgrywa się w latach 1905–1907. Film opowiada o konspiracji PPS podczas klęski rewolucji 1905 roku i jest zbudowany z płynnie ze sobą połączonych trzech części. Głównymi bohaterami każdej z nich są inne osoby. Pierwszej – zimny i bezwzględny bojownik PPS-u Leon (Olgierd Łukaszewicz) oraz zakochana w nim Kama (Barbara Grabowska), drugiej – naiwny proletariusz Wojtek Kiełza (Adam Ferency), a ostatniej drobny złodziejaszek i anarchista Gryziak (Bogusław Linda). Wszyscy w pewnym momencie przez chwilę stają się właścicielami tytułowego pocisku, który wpływa na ich losy. 

Film prezentowany z angielskimi napisami. 


SPOT:ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
35mm
DI Factory

OPRAWA GRAFICZNA:
Ewelina Gąska

SPOT:
Sergio Chao

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

archiwum