kpb

3 dni w Quiberon - pokaz specjalny w 40. rocznicę śmierci Romy Schneider

3 DNI W QUIBERON (reż. Emily Atef)
pokaz specjalny
w 40. rocznicę śmierci Romy Schneider
piątek, 27 maja 2022, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 

 

W czterdziestą rocznicę śmierci słynnej europejskiej aktorki Romy Schneider, zapraszamy 27 maja na pokaz filmu 3 dni w Quiberon. Prezentowane na Festiwalu w Berlinie (w 2018 r.) dzieło Emily Atef to intrygujący fabularny portret ikony kina, w którą na ekranie wcieliła się Marie Bäumer, nominowana za swoją kreację do Europejskiej Nagrody Filmowej.


3 dni w Quiberon w reżyserii Emily Atef (Droga Molly, Obcy we mnie) to fabularna impresja na temat pobytu Romy Schneider w klinice odwykowej na początku lat 80. Właśnie wtedy wielka gwiazda europejskiego kina - znana m.in. z roli cesarzowej Sissi - udzieliła głośnego wywiadu tygodnikowi Stern, który rozpoczynał się od słów: Jestem nieszczęśliwą czterdziestodwulatką, na imię mi Romy Schneider. Rok po opublikowaniu rozmowy aktorka zmarła. 29 maja minie dokładnie 40 lat od jej śmierci.


Film Atef jest intymnym, czarno-białym portretem ikony kina, która otwiera się przed światem opowiadając o dotychczas ukrywanych aspektach swojego życia i osobowości. Francusko-irańska reżyserka wypełnia swoje dzieło refleksją na temat kreowania mitów oraz skomplikowanych losów osób pozbawionych prywatności, od najmłodszych lat otoczonych zainteresowaniem mediów. W Romy Schneider na ekranie wcieliła się znana z filmu Fałszerze Marie Bäumer, która wypełniła rolę fascynującą niejednoznacznością.


REŻYSERKA O FILMIE: Ciekawi mnie człowiek, chcę go poznawać coraz lepiej i lepiej. Moje filmy to też szansa na naukę dla mnie. Lubię patrzeć na bohaterki, kobiety w różnym wieku, w momencie przemiany, pęknięcia, nowego otwarcia. Iść za nimi w bardzo mroczne otchłanie, ale na końcu obowiązkowo znajdować światło. Nawet w przypadku filmu takiego jak ten.


BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


PRASA O FILMIE:

To, co początkowo wygląda na klasyczny portret znanej artystki i symbolu seksu w chwili załamania, przeistacza się w piekielnie inteligentne studium osobowości, manipulacji, granic poświęcenia dla dobra uprawianej sztuki.
Janusz Wróblewski, Polityka


Marie Bäumer jest nie tylko uderzająco podobna do Schneider, ale też bezbłędnie chwyta tę migotliwość, dzięki której gwiazda w jednej chwili jest chodzącą ikoną, a za moment objawia niespodziewaną kruchość i mrok.
Jakub Popielecki, Filmweb

 

O FILMIE:

3 DNI W QUIBERON | 3 TAGE IN QUIBERON
(Emily Atef) DE/AU/FR/BE 2018, 115'

Niemiecka Nagroda Filmowa 2018: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka


Romy Schneider, niemiecko-francuska gwiazda filmowa, przyjeżdża w 1981 roku do Bretanii, aby poddać się terapii i zebrać siły przed kolejnym filmem. Skazana na ścisłą dietę, całkowitą rezygnację z alkoholu, używek i leków nasennych oraz znudzona monotonią dnia codziennego aktorka zaprasza do kurortu swoją dawną wiedeńską przyjaciółkę.


Za namową znajomego, fotografa Roberta Lebecka, wyraża także zgodę na ekskluzywny wywiad i sesję fotograficzną dla tygodnika Stern. W tym intymnym gronie rozgrywa się akcja filmu, będącego rekonstrukcją czasu, w jakim dziennikarz Michael Jürgs przeprowadził swoją słynną rozmowę z Romy Schneider. Późniejsze tragiczne losy legendarnej odtwórczyni cesarzowej Sissi sprawią, że będzie to jej ostatni wywiad.


Obecność fotografa, który wykonał w ciągu tych trzech dni tysiące czarno-białych portretów gwiazdy, pozwoliła twórcom filmu na odtworzenie klimatu wydarzeń tamtych dni. Podziwiamy nie tylko wspaniałą urodę Romy Schneider, którą po mistrzowsku zagrała, do złudzenia do niej podobna, niemiecka aktorka Marie Bäumer, ale też pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza i piękne bretońskie pejzaże.

 

PARTNER POKAZU:
Dom Norymberski w Krakowie

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum