kpb

Dojrzałe Kino: Książę

środa, 25 maja 2022, godz. 11.00

 

 

 

W środę, 25 maja, tradycyjnie o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie: Książę - zabawna i poruszająca brytyjska komedia kryminalna o pewnej nietypowej kradzieży. W rolach głównych zdobywcy Oscarów: Jim Broadbent i Helen Mirren. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Książę to oparta na niesłychanych, lecz prawdziwych wydarzeniach komedia o zwykłym człowieku, który, niczym Robin Hood, ośmieszył brytyjskie władze dokonując zuchwałej kradzieży pewnego arcydzieła w szczytnym celu. W głównego bohatera koncertowo wcielił się Jim Broadbent (Dama w wanie, Iris), a na ekranie - w roli żony - towarzyszy mu Helen Mirren (Królowa, Złota dama).


Pełen humoru i dystansu Książę oprócz opowieści o zuchwałej kradzieży, jest także portretem niezwykłego człowieka, nieznoszącego wszelkich niesprawiedliwości. Poprzez wyniesienie bezcennego obrazu z muzeum, główny bohater walczy z problemami społecznymi i nierównościami, które zauważa również w swoim bezpośrednim otoczeniu.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Książę będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 

O FILMIE:

KSIĄŻĘ | THE DUKE
(Roger Michell) GB 2020, 96’

 

Wielką Brytanią wstrząsa szokująca wiadomość o zuchwałym skoku na Galerię Narodową. Policja twierdzi, że za kradzieżą bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla wielkiego Goyi, stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Czytając te wiadomości skromny taksówkarz Kempton Bunton nie może powstrzymać śmiechu. Bezcenny Książę ukryty jest bowiem w jego własnej szafie w skromnym domu w Newcastle. Bunton lubi swoje proste życie, kocha żonę i synów, ale nie znosi wszelkiej niesprawiedliwości. Pod tym względem jest niepoprawnym idealistą, co nierzadko wpędza go w mniejsze lub większe kłopoty. Kradzież bezcennego obrazu to z pewnością jego największy życiowy wyskok, ale cel jak zawsze jest szlachetny. Kempton w anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpadnie na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony.

 


ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum