kpb

Summer of Soul - pokaz specjalny

SUMMER OF SOUL (reż. Ahmir “Questlove” Thompson)
pokazy specjalny
niedziela, 16 stycznia 2022, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 


16 stycznia, zapraszamy na kolejny pokaz energetyzującego dokumentu muzycznego Summer of Soul, wyróżnionego na tegorocznym Festiwalu Sundance Wielką Nagrodą Jury i Nagrodą Publiczności. To film, złożony z dotychczas niepublikowanych materiałów, zarejestrowanych w trakcie legendarnego Festiwalu Kultury Harlemu w 1969 roku.


Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. W Summer of Soul, debiutujący w roli filmowca Ahmir “Questlove” Thompson (współzałożyciel hip-hopowej grupy The Roots), przypomina o tym niezwykłym wydarzeniu, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.


Summer of Soul to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentu przybliżającego tamten Festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach. W filmie znalazły się niepublikowane dotychczas występy takich artystów jak: Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalia Jackson, B.B. King, The 5th Dimension i wielu innych.


Film został nagrodzony Grand Prix Jury oraz Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance.

 

BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior) i klubowy

 

O FILMIE:

SUMMER OF SOUL | SUMMER OF SOUL
(Ahmir “Questlove” Thompson) US 2021, 118’

Sundance FF 2021 - Nagroda Publiczności, Wielka Nagroda Jury
Boulder IFF 2021 - najlepszy dokument muzyczny
Minneapolis St. Paul IFF 2021 - Nagroda Publiczności
Provincetown IFF 2021 - Nagroda Johna Schlesingera


Kiedy w lecie 1969 roku na farmie w Bethel w stanie Nowy Jork rozkręcał się Woodstock, na Manhattanie trwał właśnie Harlem Cultural Festival, w którym w ciągu sześciu tygodni wzięły udział największe sławy czarnej muzyki w hołdzie swojemu dziedzictwu, Black Pride i jedności w trudnych czasach. Znalazły się wśród nich Nina Simone, B.B. King, Gladys Knight, Stevie Wonder czy Chuck Jackson. Z tym wydarzeniem wiąże się pewnie równie wiele historii i anegdot, co w przypadku Woodstocku. Przez ponad pół wieku zapis tego wyjątkowego święta muzyki leżał w piwnicy pewnego producenta telewizyjnego i dopiero niedawno ujrzał światło dzienne, m.in. za sprawą niestrudzonego Questlove’a. Jak napisał recenzent „Guardiana”: Ten film sprawia, że z ekscytacji możecie zapomnieć, jak się oddycha. I trudno się z nim nie zgodzić.
Magdalena Maksimiuk, American Film Festival

 

ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum