kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Szarlatan

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
SZARLATAN
 (reż. Agnieszka Holland)
sobota, 17 października 2020, godz. 10.00
Kino Pod Baranami

 

17 października zapraszamy na Spotkanie Młodych Amatorów Kina - dyskusyjny klub filmowy dla licealistów. Na ekranie - Szarlatan - najnowszy film Agnieszki Holland, najważniejszej polskiej reżyserki, która bierze na warsztat postać legendarnego czeskiego zielarza i uzdrowiciela, Jana Mikoláška. Obserwując relacje człowieka z przyrodą, twórczyni przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku.
 

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, do Kina Pod Baranami powraca SMAK, czyli inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutować o tym, co zobaczyli.


SMAK odbywa się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez jednego z licealistów, a wieńczy wymiana zdań na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.

 

Gospodynią spotkania będzie Nina van der Brug - uczennica II klasy o profilu menadżersko-ekonomicznym w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.


Pomysłodawczyni spotkań, Aleksandra Musiał, absolwentka V LO:

 
Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi. Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!
 
 
Uczestnicy inauguracyjnego SMAK-u będą wspólnie przeżywać filmowe emocje oraz dzielić się swoimi wrażeniami podczas dyskusji grupowej. Zachowają jednak przy tym zasady dystansu społecznego. Dla widzów dostępna będzie tylko część miejsc i wszyscy zakryją nos oraz usta maseczką lub przyłbicą.
 

BILETY dla uczniów: 12 zł

 
Kino Pod Baranami zaprasza do wzięcia udziału w specjalnej ofercie promocyjnej dla uczniów krakowskich szkół. Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie Ucznia (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jeden darmowy bilet do Kina. Karta jest ważna razem z aktualną legitymacją szkolną.


O FILMIE:

SZARLATAN | ŠARLATÁN
(Agnieszka Holland) PL/CZ/SK 2020, 118'


Choć rozgrywa się w przeszłości, Szarlatan jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.


Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

 


ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum