kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Maria, krolowa Szkotów

czwartek, 31 stycznia 2019, godz. 22.45

 

 

W czwartek, 31 stycznia, w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego, zobaczymy Marię, królowa Szkotów - opartą na prawdziwej historii opowieść o jedynej kobiecie, która mogła pozbawić tronu królową Elżbietę I. Na ekranie Saoirse Ronan, Margot Robbie, David Tennant i Guy Pearce. Zapraszamy!

 

Maria Stuart jest najbardziej znaną ze wszystkich szkockich monarchów, głównie ze względu na swoje tragiczne życie. Była królową Francji, która po śmierci męża wróciła w rodzinne strony i objęła przynależny jej szkocki tron. Zgodnie z prawami dziedziczenia Maria była także następna w kolejce do tronu angielskiego po swojej kuzynce Elżbiecie I, która nie miała potomstwa. Maria, królowa Szkotów to fascynująca opowieść o walce tych dwóch kobiet o władzę w świecie kierowanym przez mężczyzn.

W roli głównej wystąpiła jedna z najbardziej utalentowanych aktorek młodego pokolenia, Saoirse Ronan (Lady Bird), która ma już na koncie trzy nominacje do Oscara. W Elżbietę I wcieliła się brawurowo Margot Robbie (Jestem najlepsza. Ja, Tonya), a wśród angielskich i szkockich dworzan pojawili się m.in. Guy Pearce (Rover, Memento), David Tennant (seriale Dr. Who i Broadchurch) i Brendan Coyle (serial Downton Abbey). Maria, królowa Szkotów to filmowy debiut reżyserki teatralnej Josie Rourke, dyrektorki artystycznej słynnego Donmar Warehouse i zarazem pierwszej kobiety w historii, która została dyrektorem artystycznym czołowego londyńskiego teatru. Film otrzymał w tym roku dwie nominacje do Oscarów oraz trzy do nagród BAFTA.

 

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej  w studenckim gronie. Przed burzliwą wymianą zdań poczęstujemy Was kanapkami, kawą i herbatą.

 

Po seansie - darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).

 

BILETY: 11 zł

 

Posiadacze ważnej legitymacji studenckiej mogą otrzymać kupon studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Za każdy zakupiony bilet na seans studenckiego Nocnego Klubu Filmowego przysługuje jedna pieczątka, pięć pieczątek uprawnia do darmowego biletu na kolejny pokaz Klubu. Regulamin akcji można znaleźć TUTAJ.

 

O FILMIE:   

MARIA, KRÓLOWA SZKOTÓW | MARY QUEEN OF SCOTS
reż. Josie Rourke, Wielka Brytania 2018, 125'

Oscary 2019: 2 nominacje - najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i fryzury
Nagrody BAFTA 2019: 3 nominacje - najlepsza aktorka drugoplanowa (Margot Robbie), najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i fryzury

Zapis trudnego życia charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat stała się królową Francji, w wieku 18 owdowiała, czując silną presję otoczenia, by ponownie wyjść za mąż. Zamiast tego Maria powraca do swej ojczystej Szkocji, by przejąć tam należną jej, jak twierdzi, władzę. Tymczasem na tronie Anglii i Szkocji zasiada Elżbieta I. Młoda królowa przygląda się „siostrze” z lękiem i fascynacją. Rywalki we władzy i miłości, osamotnione kobiety w męskim świecie, muszą zdecydować, jaką strategię podejmą w grze toczącej się wokół małżeństwa i niezależności. Maria, zdecydowana być kimś więcej niż marionetka, utrzymuje, że angielski tron należy się jej, co zagraża suwerenności Elżbiety. Rebelia, zdrada, konspiracja zachwieją obiema monarchiami, zmieniając na zawsze kurs historii.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

Strona sNKF na Facebooku .
Twitter -
TUTAJ.  

 

PARTNERZY: 

 

             

    

PARTNER POKAZU:

 

MÓWIĄ O NAS:


         

Bookmark and Share

archiwum