kpb

Filmoterapia z SENSEM: Westwood: punkówa, ikona, aktywistka (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
WESTWOOD: PUNKÓWA, IKONA, AKTYWISTKA
(reż. Lorna Tucker)
- pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 22 stycznia 2019, godz. 18.30
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

 

We wtorek, 22 stycznia, do Małopolskiego Ogrodu Sztuki wraca dyskusyjny klub filmowy Filmoterapia z SENSEM. W programie pokaz dokumentalnego filmu Westwood: punkówa, ikona, aktywistka opowiadającego o jednej z najoryginalniejszych brytyjskich projektantek. Po seansie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą zaproszeni goście.

 

Vivienne Westwood była niekwestionowaną punkową królową brytyjskiej mody i wymyśliła anarchistyczne stroje Sex Pistols w latach 70. XX wieku. Nigdy nie osiadła w miejscu i nie brakowało jej pomysłów. Ekscentryczna i oryginalna, ale jednocześnie uważna i dbająca o najdrobniejszy szczegół we wszystkim, co robi. Artystka awangardowa i bezkompromisowa, dla której ubrania są czymś więcej niż tylko stylem, a dzięki działaniom na rzecz eko-aktywizmu po 40 latach pozostaje nadal w czołówce modowej branży. Dokumentalny film Westwood: punkówa, ikona, aktywistka w reżyserii Lorny Tucker przedstawia bogate materiały archiwalne oraz wywiady z jej współpracownikami. Jest hołdem dla jednej z prawdziwie kulturowych ikon naszych czasów, która jest wulkanem kreatywnej energii. Oprócz samej projektantki, na ekranie pojawią się m.in. gwiazda serialu Mad Men Christina Hendricks czy supermodelka Kate Moss.

 

Po seansie Diana Sałacka i Martyna Zimorska poprowadzą dyskusję inspirowaną filmem z udziałem dr hab. Grażyny Borowik-Pieniek z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

PROWADZĄCE:

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

GOŚCIE:

dr hab. Grażyna Borowik-Pieniek - profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pracuje na tamtejszym Wydziale Sztuki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, działaniami w przestrzeni, sztuką performance i poezją.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

 

O FILMIE:

WESTWOOD: PUNKÓWA, IKONA, AKTYWISTKA
| WESTWOOD: PUNK, ICON, ACTIVIST
reż. Lorna Tucker, Wielka Brytania 2018, 83'

FF Sundance 2018: nominacja do Głównej Nagrody Jury w konkursie World Cinema - Documentary
FF w Hamburgu 2018: nominacja do nagrody Art Cinema
MFF w São Paulo: Konkurs New Directors

Wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje kosztowne i wyszukane stroje haute couture. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. To podróż od jej dzieciństwa w powojennym Derbyshire do kariery w Paryżu i Mediolanie. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum